روف گاردن

طراحی و ساخت فلاور باکس

فضای سبز یکی از لطیف ترین گزینه های موجود حین طراحی داخلی است. استفاده از گیاهان در طراحی فضای داخلی و خارجی منزل یک انتخاب ایده آل و همه پسند است که محیط منزل را بسیار دلخواه تر و مطبوع تر خواهد ساخت. فلاورباکس یا همان باغچه به زبان خودمان، روشی برای سر و سامان دادن به فضای سبز است که می تواند درفضاهای  مختلفی به کار برده شود .

 یکی دیگر نام های فلاورباکس جعبه گل به اشکال گوناگون است. ما با طراحی و ساخت باغچه ای متحرک (پورتابل) جهت بالکن و تراس، معابر و مکانهایی که امکان ایجاد فضای سبز به راحتی امکان پذیر نمی باشد را با فلاورباکس جایگزین می نمائیم و مکانی زیبا و شیک با گل آرایی و کاشت درختچه های تزئینی، نورپردازی و آبیاری دستی و اتوماتیک انجام میدهیم تا مکان دل نشینی را برای خانواده و دیگران ایجاد نمائیم .

مکانهای مناسب جهت طراحی فلاورباکس

مکانهای مناسب جهت فلاور باکس، پاسیو، تراس، بالکن، دور باغچه، کنار پلکان ها، کنار نیمکت و هر فضایی که مزاحمتی برای ساکنین نداشته باشد امکان پذیر است. حتی در مکانهایی که فاقد نور بوده و یا کم نور است با نورپردازی مناسب امکان رشد گیاهان را ایجاد می نمائیم.

یکی از قسمت هایی که برای در نظر گرفتن فلاور باکس بسیار مناسب است و تاثیر زیادی نیز بر نما و سایت در بر گیرنده ساختمان منزل شما وارد می کند، ورودی منزل است. ورودی ها معمولا به طراحی زیبا و خاصی احتیاج دارند تا ساختمان را تا حد امکان جذاب تر و زیباتر جلوه دهند و از این رو می توان پیشنهاد کرد فلاور باکس به عنوان جزئی از طراح این قسمت در نظر گرفته شود. فلاور باکس ها را می توان در امتداد پلکان و در کنار آن ها طراحی کرد.

هیچ کس از داشتن یک فلاور باکس زیبا و با طراوت در فضای نشیمن خود بدش نمی آید. آوردن فضای سبز با داشتن مزیت های فوق العاده اش به محیط منزل یک انتخاب عالی و خاص است که باعث می شود فضای منزل شما زیباتر شده و آرامش بیشتری در آن حاکم شود. حال اگر این فضای سبز را به صورت فلاور باکس در نظر بگیرید، از دید معمارانه و زیبایی شناسانه، بسیار موفق عمل کرده اید.

مسلما سرویس بهداشتی های امروزی با طراحی های مدرن و خاص خود به فضاهایی تبدیل شده اند که زیبایی محیط آن ها نیز به اندازه عملکردشان مد نظر قرار دارد. طراحی فلاور باکس در سرویس بهداشتی می تواند انتخاب متفاوت و جالبی برای زیبایی دادن به این فضا باشد. اگر در انتخاب نوع گیاهان این فضا با دقت و توجه بیشتری عمل کنید، می توانید از برخی انواع خوشبو برای مطبوع نمودن هوای سرویس بهداشتی نیز بهره ببرید.

منازلی که دارای استخر و آبنما هستند، از یک امتیاز ویژه برخورداند. محیط اطراف استخر منزل شما می تواند فضای جالبی برای ایجاد فضای سبز باشد. اگر فلاورباکس هایی را که قرار است در حیاط به کار ببرید، به فضای کنار استخر منتقل کنید، خواهید دید که تا چه حد بر زیبایی استخر و ظاهر کلی حیاط خود تاثیر اعمال کرده اید.

یکی دیگر از جاهایی که این روزها محل تعبیه بسیاری از فلاورباکس های مدرن شده است و در طراحی بسیاری از ساختمان های معاصر دیده می شود، لبه پنجره است. پنجره آپارتمان های بلند مرتبه ای که فضای دیگری برای در نظر گرفتن فلاور باکس یا هر نوع فضای سبز دیگر را ندارند، می توانند جای مناسبی برای اسجاد یک فلاور باکس کوچک و جمع و جور باشند. این فلاور باکس ها هر زمان که پشت پنجره یا در نزدیکی آن قرار بگیرید، به شما این احساس را می دهند که صاحب یک باغچه مینیاتوری در پس پنجره هستید

چگونگی ساخت فلاورباکس

جنس فلاورباکس از بتن، سفال، پلاستیک و پلی اتیلن که به وفور در بازار هستند چندان جلوه ای نخواهد داشت. لیکن جنس و ساختار طراحی شده از چوب پلاست یا چوب اشباع حس طبیعی بودن را به فرد خواهد داد. استفاده از چوب پلاست علاوه بر استحکام زیبایی تنوع رنگ به طراح این امکان می دهد که با سایر ارکان ساختمان هارمونی لازم را ایجاد نماید چگونگی فلاور باکس های چوب پلاست بستگی به طراح ساخت آن دارد که با توجه به عرض و طول و ارتفاع آن تعریف می شود، شکل گیری شاسی از فلز یا چوب اشباع و استفاده از ظرف خاک ( پلی اتیلن) و ساختار بیرونی آن از جنس چوب پلاست خواهد بود.

 استفاده از چراغ های بدون سیم جهت نورپردازی و ایمنی و آبیاری قطره ای برای مکانهای خاص یا دور از دسترس مانند دیوارها پیشنهاد می شود.

ایجاد زهکشی مناسب در کف فلاورباکس باید انجام پذیرد . برای انجام این کار باید در کف فلاورباکس چند سوراخ ایجاد کرده و در زمان کاشت گیاه 3 تا 5 سانتی متر ریگ های بادامی در کف فلاورباکس ریخته و سپس روی ریگ ها یک لایه پارچه مخصوص با نام ژئوتکستیال قرارداده تا با کمک این پارچه امکان خروج خاک از سوراخ های کف فلاورباکس وجود نداشته باشد.در نهایت فلاورباکس را از خاک سبک پر کرده و با انجام این عملیات زهکشی مناسب فلاورباکس انجام می شود.

مقالات