روف گاردن

تیموس

 

نام فارسی: تیموس‌

نام علمی: THYMUS ERICIFOLIA

تیره - خانواده: LAMIACEAE - نعناعیان

 

نام گیاه: تیموس‌ - THYMUS

مشخصات گیاه: گیاه Persian shield ( سپر فارسی ) درختچه ای یک ساله و یا چند ساله از خانواده آکانتاسه میباشد که بومی مناطق گرمسیری آسیا و ماداگاسکار است. این گیاه به علت داشتن شاخ و برگی زیبا و رنگین کمانی شکل بسیار محبوب میباشد.

گیاه سپر فارسی یک جنس از 350 گونه گلدار در خانواده آکانتاسه بوده که جایزه سلطنتی باغبانی انگلستان را از آن خود کرده است.این گیاه امروزه در ایالات جنوبی آمریکا و برزیل به وفور کاشته میشود و بسیار مورد توجه است. این گیاه مناسب برای کاشت در گلدان ، نگهداری در گلخانه ، کاشت در باغهای گرمسیری و نیمه گرمسیری بوده و برای مرزبندی کردن نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

سپرپارسی، گیاهی همیشه سبزبه صورت یک ساله و یا چندساله است. این گیاه ارتفاعی بین 60 تا 120 سانتیمتر و گستردگی بین 90 تا 120 سانتیمتر دارد. نقطه بارزاین گیاه زینتی برگسـاره و به ویژه رنگ بندی خاص آن میباشـد. این گیاه دارای ریشه هایی بسیار نرم و طویل میباشد. برگها بزرگ بوده و به صورت مخالف هم قرار میگیرند ،طول برگها بین 10 تا 18 سانتیمتر است و دارای بافتی راه راه و رنگین کمانی شکل میباشند. ترکیب رنگی برگهای گیاه سپر فارسی: سبز تیره ، نقره ای، ارغوانی، صورتی و بنفش است. حاشیه برگها دارای دندانه هایی کوچک است. گلهای این گیاه به رنگ بنفش کمرنگ بوده و در اواخر بهار -اوایل تابستان شکوفا میشوند.

شرایط نگهداری:

خاک: خاک شنی، ماسه ای ، غنی از مواد آلی ، خوب زهکشی شده و مرطوب.

نور: آفتابی- نیمسایه. بهتر است این گیاه در معرض تابش مستقیم نور خورشید نباشد.

دما: دمای بین 21 تا 28 درجه برای رشد این گیاه مناسب است. این گیاه در برابر سرما مقاوم نیست و حداقل دمایی که تحمل میکند 18 درجه است.

آبیاری : به صورت منظم و متوسط صورت پذیرد.

کوددهی: 2 بار در سال صورت پذیرد.

تکثیر: تکثیر این گیاه به روش قلمه ساقه که در بهار و یا تابستان گرفته شده است میباشد.

 

مقالات