روف گاردن

وربنا

 

نام فارسی: وربنا

نام علمی: VERBENA BIPINNATIFIDA

تیره - خانواده: VERBENACEAE - شاه‌پسند

 

نام گیاه: وربنا - MOCK VERVAIN

مشخصات گیاه: گیاه verbena bipinnatifida ( وربنا ) گیاهی گلدار از خانواده  verbenaceae ( شاه پسندیان ) بوده که بومی قاره آمریکا میباشد. این گیاه به صورت خودرو در اکثر ایالات امریکا از جمله در اکلاهما، تکزاس ، مکزیکو و آریزونا میروید.

به دلیل داشتن فصل گلدهی طولانی و نگهداری آسان، این گیاه زینتی بسیار مورد توجه میباشد. زیستگاه طبیعی این گیاه عبارت است از : سراسر دشت ها ، چمنزارها و مارتع مناطق معتدل استوای. این گیاه کمی شبیه به گیاه شاهپسند میباشد ، خانواده شاه پسندیان شامل 75 جنس و 3000 گونه درخت و درختچه و گیاه مختلف میباشند.

گیاه وربنا ، گیاهی گلدار و برگریز بوده که به صورت یک ساله و یا چندساله است و دارای سرعت رشد متوسطی میباشد. ارتفاع آن در حدود 15 سانتیمتر و گستردگی آن بین 90 تا 120 سانتیمتر است و به عنوان گیاه پوششی در باغها و باغچه ها کاشته میشود . برگ و ساقه گیاه پوشیده از کرکهای سفیدرنگ است. برگها به صورت برعکس هم قرار میگیرند. گلها متقارن بوده در بالای ساقه گیاه ظاهر میشوند و به رنگهای بنفش، صورتی و ارغوانی دیده میشوند. فصل گلدهی وربنا طولانی بوده و از اواخر پاییز تا اوایل بهار ادامه دارد. گلهای این گیاه دارای 5 کاسبرگ هستند ، معطر بوده و دارای شهد فراوان میباشند لذا پرنده ها و پروانه ها را به سوی خود جذب میکنند.

خاک: خاک شنی، ماسه ای ، لومی مرطوب و خوب زهکشی شده . این گیاه در اکثر خاکها رشد میکند

نور: آفتابی - نیمسایه . وربنا بهترین رشد را در آفتاب کامل دارد ولی در سایه نیز رشد میکند.

آبیاری: به صورت متوسط انجام شود. آبیاری بیش از اندازه گیاه را از بین خواهد برد.

دما: دمای بین 1 تا 16 درجه مناسب است. در معرض هوای بسیار سرد و یا بسیار گرم نباید قرار داشته باشد .

هرس: شاخه های اضافی و گلهای پژمرده را جدا کنید.

خواص دارویی: این گیاه دارای خواص دارویی نیز میباشد و به صورت چای و یا قطره مورد استفاده قرار میگیرد: وربنا برای رفع اضطراب ، رفع ناراحتی گوارشی و رفع تنش عضلانی مفید است .

تکثیر: تکثیر این گیاه به 2 روش امکان پذیر است :

1- کاشت بذر: در فصل پاییز اقدام کنید و بذرها را در فضای باز بکارید.

2- قلمه چوب نرم .

 

مقالات