روف گاردن

چرا باید فرهنگ استفاده از بام سبز افزایش یابد؟

پوشش سبز در بام ساختمان ها در کشورهای اروپایی و ایالات آمریکا رشد چشمگیری داشته که دلیل عمده اش علاوه بر مبحث زیبایی شناسی معماری به عواملی چون عایق سازی طبیعی ساختمان استفاده از فضای مرده بام جهت خلق فضای دلپذیر  و خلق سطوح چشم نواز پاسخگو است. تلفیق ساختار مصنوع با طبیعت و کمک به کاهش آلودگی های جوی و افزایش نسبت اکسیژن هوا و غیره می باشد. مزایای زیست محیطی انکار ناپذیر روف گاردن ها در زمینه کاهش آلودگی ها کاهش گازهای گلخانه ای جذب آلاینده ها . کاهش دمای محیط پیرامون و کاهش میزان مصرف انرژی . بارها و بارها توسط متخصصین و پژوهشگران مورد سنجش قرار گرفته است .

عدم نیاز به کودهای شیمیایی و استفاده از خاک کاملا ارگانیک فضایی سبز بدون لطمه زدن به طبیعت را به وجود خواهد آورد رفع آلودگی هوا با فضای سبز بوجود آمده در بام یا تراسهای ساختمان بزرگترین مزایای روف گاردن بوجود آمده از این سیستم خواهد بود . از طرفی طراحی ساختمان با روف گاردن منجر به افزایش پایداری ومدیریت صحیح باران های سیل آسا و آب باران می شود و با یک واسطه روی یک غشای ضد آب قرار گرفته و روی آن گیاهان رشد می نمایند.

این بامها ممکن است شامل لایه های اضافی همچون یک حایل ریشه و زه کشی و سیستم های آبیاری نیز باشند . همچنین روف گاردن ها  با عنوان بام های زنده خوانده می شوند به طور کلی دو عامل مکانی  و اقتصادی در انتخاب پوشش گیاهی مناسب روف گاردن دخیل اند لازم است که گیاهان مناسب هر اقلیمی انتخاب شود خواه شرایط آن به صورت دوره ای خیلی خشک خیلی گرم خیلی سرد یا خیلی متغیر باشد.

هر آنچه درباره روف گاردن باید بدانید

یکی از سیستم هایی که هم زیست و سازگار با فرایند اکوسیستم می باشد، روف گاردن است در سیستم های روف گاردن پتانسیل کاربردی زیادی نهفته است و بکار گیری این سیستم در شهرها به کارایی محیط می افزاید. همچنین روف گاردن ها به مساحت قابل ساخت یک پروژه درسایت افزوده و مکان های جدیدی برای اجتماع درون محیط شهری و گردش در فضای بیرون ازخانه را فراهم می آورند. از آنجا که پیشینیان در طول زمان از ویژگی این نوع بام بهره جسته انداستفاده از ان در محیط شهری ضمن جذب سرو صدا و خنک سازی با کاهش مصرف انرژی همراه است .

هر آنچه درباره روف گاردن باید بدانید

روف گاردن ها بیش از بامهای سنتی هزینه بر می دارند چرا که آنها به مصالح و کار بیشتری جهت نصب سازی نیاز دارند اما با در نظر گرفتن صرفه جویی در مصرف انرژی که در فصول مختلف صورت می گیرد قیمت یک روف گاردن به قیمت پرداختی برای یک بام سنتی نزدیکتر می شود . فاکتور و عامل دیگری که باعث کاهش یافتن هزینه یک روف گاردن می شود این است که کاشت گیاهان می تواند عمر مفید یک سقف را افزایش بدهد .این بدان دلیل است که انرزی خورشیدی کمتری به مصالح موجود در سقف می رسد که تخریب ناشی از اشعه ماورابنفش را و هم چنین نوسانات دمایی روزانه را محدود می نماید و قرار داد مجدد برای ساخت و تعمیر مجدد نخواهیم داشت .

هزینه اجرای روف گاردن برای ساختمان های آپارتمانی بطور متوسط بین 2 تا 7 درصد به هزینه های ساخت آن ساختمان اضافه می کند در حالی که در فروش همان ساختمان وجود این فضا بیش از 10 درصد افزایش فروش را در پی خواهد داشت .  

نکته های اساسی در مورد طراحی واجرای روف گاردن

1 – فضای روف گاردن را باز نگه دارید

2 – رشد گیاهان و درختان بلند در روف گاردن

3 – کاشت گیاهان در روف گاردن

4 – انتخاب مبلمان برای روف گاردن

5 – ایجاد نقطه مرکزی در روف گاردن

6 – نورپردازی در روف گاردن

7 – استفاده از فضا به صورت عمودی در طراحی روف گاردن

8 – انتخاب کفپوش برای روف گاردن

9 – بازی با رنگ ها و انواع گیاهان در طراحی روف گاردن

هر آنچه درباره روف گاردن باید بدانید

مقالات