مقالات

ساخت و اجرای آلاچیق

ساخت و اجرای آلاچیق

زندگی شهری و معماری های آن، خشونتی پنهان را به روح انسان منتقل میکند. انگار که شکل یکنواخت و خشک محیط براعصاب آدم آوار شده باشد. حتی اگر خانه ای زیبا داشته باشید، باز‌هم گاهی طرح های هندسی معماری مدرن و فشار اضلاع و مصالح ساخت دست بشر این حس خستگی را بر روحتان تحمیل خواهد کرد. یکی از مؤثرترین راه کارها برای رهایی از این عارضه ی ‌زندگی مدرن شهری، استفاده از یک آلاچیق زیبا  در یک فضایی دلنشین که  به واسطه آن  طبیعت  را به نظاره بنشینیم روح انسان را جلا می دهد.

آلاچیق به سازه ای گفته میشود که در محوطه حیاط یا باغ یا در کنار استخر و آبنما و یا در پشت بامها به منظور استراحت و استفاده از محیط ساخته میشود که نباید دیوار داشته باشد و حداقل روی یک سکوی نیم متری مرتفع تر از اطراف باشد تا استفاده کنندگان از آن به محیط اشراف داشته باشند و سقف داشته باشد

 اگر فضای کافی در حیاط ویلای خود دارید میتوانید یک الاچیق زیبا داشته باشید . ساخت الاچیق باعث می شود که در شرایط آب و هوایی مختلف از فضای بیرون خانه خود لذت ببرید.

آنچه که در ساخت آلاچیق مهمترین مورد به شمار میرود، طراحی آلاچیق بصورت اصولی و ساخت حرفه ای آن است، چرا که اگر از اصول حرفه ای ساخت آن مطلع نباشید و اقدام به ساختن آن کنید، در مدت زمان کمی بر اثر تأثیر عوامل مختلف طبیعی آلاچیقتان دچار آسیب شده و در نهایت تخریب خواهد شد

آلاچیق های موجود در بازار که بصورت حاظر و آماده وجود دارد را پیشنهاد نمیکنیم زیرا باید طبق محیط و فضایی که قرار دارد باید طراحی و ساخته شود که بیشترین زاویه دید و سلیقه و دیزاین را درمحیط و نسبت به محیط را دارا باشد.

محل احداث آلاچیق بسیار مهم است و الزاما باید محیطی را انتخاب کنیم که به فضای سبز یا آبشار و مناظر دیدنی در حیاط یا ویلا دید داشته باشد و به شکلی تعبیه گردد که به لحاظ جغرافیایی و زیبایی دارای بیشترین امتیاز باشد. به این نکته توجه ویژه داشته باشید که ابعاد آلاچیقتان با فضا تناسب داشته باشد؛ چرا که بطور مثال ساخت و طراحی آلاچیق بزرگ در یک فضای کوچک زیبایی آن مکان را به هم میریزد و شکل نامناسبی به فضا میدهد.         

نحوه ساخت و اجرای آلاچیق

آلاچیق هایی که می توانید بسازید .چوبی و یا بتونی با نمای سنگ و چوب است .  چوبی ها معمولا از جنس چوب های سند پلاست شده  روسی می باشند .که می توانند ساده یا مجلل باشند. طرز ساخت یک الاچیق چوبی سند بلاست شده اول طبق نقشه  و اندازه باید چوب ها در کارگاه بریده بشود بعد سندبلاست شده و به محل نصب ارسال میشود بعد از نصب رنگ  ترمو زده میشود سقف الاچیق هم بسته به سلیقه و هزینه افراد میتواند چوب یا شینگل و یا حلب طرح سفال یا کلش باشد . کف پروژه را هم بتون یا چوب و سنگ میکنن البته بیشتر جاها بدلیل سنخیت کار از چوب استفاده میکنند.

کوچک ترین آلاچیق ها  .آلاچیق های 4 نفره هستند و بزرگترین آن ها 12 نفره هستند . بعضی از انواع آن نیز هستند که فضای کاملا بسته ای دارند که می توان در فصل سرما هم از آن استفاده کرد .   

ساخت و اجرای آلاچیق

اما زیبایی آلاچیق به باز بودن آن است برای زیبایی بیشتر آن  می توان سقف آن ها را با شینگل تزیینات بیشتری داد تا جذاب تر دیده شود ،مثلا از سقف های مدل دار و تراش خورده استفاده کرد و میتوان حتی در اطراف آن گلدانها و گل های زیبایی استفاده کرد . آلاچیق هایی هستند که با مدل سنگی ، که از بتون ساخته میشوند و نمای زیبایی از صخره را دارا هستند این نوع الاچیق ها در طرح های خیلی متنوع هستند .که حتی می توان به مدل غار نیز طراحی کرد . در این نوع مدل تنوع زیادی دارد  ،حتی میتوان به شکل ابنما هم طراحی کرد .به این صورت که پایین آن  جای نشیمن و از بالای آن آب به صورت آبشار سرازیر شود.