مقالات

آب و تاثیر آن در کاهش حرارت و افزایش

 آب و تاثیر آن در کاهش حرارت و افزایش

آب ماده ای است که به فراوانی یافت می شود و به شکل های مختلفی همچون دریا ، باران ، رودخانه و… دیده می‌شود. با رشد جمعیت، منابع آب طبیعی در حال تمام شدن هستند و این مسئله ، سبب نگرانی بسیاری از کشورها در سراسر جهان شده است.

آب نوعی ماده مرکب است که از دو عنصر اکسیژن و هیدروژن ساخته شده است. آب را جزو دسته مخلوط‌ها طبقه‌بندی نمی‌کنند، چون خواص آب نه به خواص هیدروژن شبیه است و نه به خواص اکسیژن و این عنصر حیاتی نقش زیادی بر کاهش حرارت و افزایش رطوبت رسانی محیط را داراست .

انسان از گذشته هاي دور و از بدو پيدايش حيات با آن رابطه مستحكم دارد.

آب نقش اساسي و حياتي در ادامۀ زندگي و طبيعتاً پيدايش انسان ايفا كرده است. منابع آب در ايجاد و شكل گيري اكثر تمدن ها داراي نقش مهم و حياتي است به طوريكه بخشي از رسوم و مراسم ملل مختلف در بارۀ اين مايع مهم و حياتي مي باشد.

اهميت آب نزد ملت هاي كه در نقاط كم آب جهان زندگي مي كرده اند و يا زندگي مي كنند، بسيار بيشتر از ساير ملت هاي است كه در نقاط پر آب سكونت دارند. آلودگي آب هاي زيرزميني كه در اثر نفوذ آلودگي از سطح زمين و آلودگي آب هاي سطحي در اثر عدم رعايت نكات بهداشتي صورت گرفته نيز قابل نگراني است

آب هاي موجود در زمين همواره در حال تغيير شكل هستند. اين آب ها، حالات مايع، جامد و گاز را به خود ميگيرند، جلوه هاي طبيعي آب بسيار وسيع است. مقداري از آن در زمين نفوذ كرده و آب هاي زيرزميني را به وجود مي آورد. كمي از آن هم داخل شاخه ها، برگ ها، تنه و ريشه درختان ذخيره مي شود.

آب و تاثیر آن در کاهش حرارت و افزایش

آب موجود در اتموسفير زمين بر اثر گردش طبيعي هر ۹ روز يك بار ميان آسمان و زمين جابجا مي شود. در هر سال اين عمل چندين مراتب تكرار ميگردد. حجم آبِ كه در هر سال به واسطه گردش آب در طبيعت فراهم مي شود، در حدود ۴۰ هزار كيلومتر مكعب است. انسان با فن آوري امروزي قادر است تنها ۲۵ هزار كيلومتر مكعب آنرا مورد استفاده قرار دهد. ريزش هاي جوي در تمام نقاط سيارۀ زمين يكسان نيست و در برخي جاها بارندگي بيشتر از ساير مكان هاست. بنابر اين وجود پستي ها و بلندي ها در نقاط مختلف زمين، سبب شده است كه آب در مناطق فرو رفتۀ آن تجمع يافته، دريا ها و اوقيانوس ها تشكيل مي دهند. در زير زمين نيز آب به صورت يكسان و يكنواخت توزيع نشده است. در برخي مناطق مقدار آب هاي زيرزميني زياد و در بعضي مناطق مقدار آن كم است

بخار آب موجود در جو در متعادل نگه داشتن دمای جو کره زمین نقش عمده‌ای دارد. زیرا بخار آب امواج تشعشعی با طول موج بلند را جذب می‌نماید. بنا بر این، اگر در جو مقدار بخار آب کم باشد، اختلاف درجه حرارت بسیار زیاد می‌شود.

رطوبت هوا به طور کلی به دو صورت رطوبت مطلق هوا و رطوبت نسبی هوا در نظر گرفته می‌شود. رطوبت مطلق مقدار بخار آبی که در هوا موجود باشد. مقدار رطوبتی که یک هوا می‌تواند داشته باشد بستگی به دمای هوا دارد. رطوبت نسبی مقدار رطوبت موجود در یک حجم هوا با دمای مشخص به حداکثر رطوبتی است که آن هوا می‌تواند در همان دما داشته باشد.هوای بدون بخار آب را هوای خشک می‌گویند. این نوع هوا در جو وجود ندارد، حتی در جو روی بیابانها و عرضهای بالا. هوای خشک به علاوهٔ رطوبت را هوای مرطوب می‌گویند. تبخیر که عامل مرطوب ساختن هوای خشک است، از سطح اقیانوسها و آبهای سطحی و تعرق، منبع رطوبت هوا، ایجاد ابرها و بارندگی است.

هنگامی که گیاه گلدانی خریداری میکنید و به خانه می آورید، باید بدانید که چند هفته یا چند ماه پیش از این که این گیاه به منزل شما بیاید، در محیط گرم و مرطوب گلخانه زندگی میکرده است. شرایط گلخانه در مقایسه با هوای خشک اتاق به خصوص در ماههای زمستانی که هوا خشک تر است، تفاوت قابل ملاحظه ای دارد. به همین علت باید یاد بگیرید چگونه رطوبت محیط را افزایش دهید تا سلامت و طول عمر گیاهانتان افزایش یابد و این عمل جز با رطوبت رسانی که از طریق آب ایجاد می شود امکان پذیر نیست.

فضاهایی که در آنها آب زیادی استفاده میشود بسیار مرطوب هستند. اگر گیاهی را در آشپزخانه یا حمام نگهداری میکنید، ممکن است به خاطر رطوبت بالا علائم استرس را نشان دهند. در این حالت باید رطوبت کاهش پیدا کند، مثلا آنها را به بخش دیگری از خانه منتقل کنید که شرایط رطوبتی مناسبی برای گیاهان داشته باشد. از طرف دیگر در مورد گیاهانی که از کمبود رطوبت هوا رنج میبرند و علائم تنش را نشان میدهند، میتوانید مدتی آنها را در بخشهای مرطوب خانه قرار دهید. خاستگاه بیشتر گیاهان نواحی جنگلی و مرطوب است و رطوبت هوا برای حفظ سلامتی و شادابی آنها ضروریست. اگر شرایط مناسبی برای آنها ایجاد کنید، از واکنش و ابراز رضایت گیاهانتان شگفت زده خواهید شد.