مقالات

تاثیر آبنما بر فضای شهری

تاثیر آبنما بر فضای شهری

آبنما یکی از اجزای معماری ایرانی به ویژه در طرح باغ ایرانی بوده‌است. آبنماها در شهرها نمادی از رودها و نهرهای روان در دل دشت‌ها و جنگل‌ها هستند، همچنین آبنماها با ایجاد چشم‌اندازی زیبا همراه با آوای خوش فراز و فرود مایع زندگی انسان می‌توانند در یک لحظه تمام رفتارهای بد روانی را از دل و جان شهروندان و رهگذران زدوده و به جای آن سرخوشی  و شادی و آرامش را جایگزین خشم و اندوه و نگرانی و دلواپسی شهروندان و رهگذران نمایند، از این رو امروزه در سراسر پهنه بسیاری از شهرهای پیشرفته کشورهای دنیا آبنماهایی ساخته شده از برای ایجاد شور و شادی و آرامش شهروندان، در دهه‌های گذشته به ویژه از سالیان دهه‌های ۲۰ تا ۶۰ خورشیدی بیشتر میدان‌ها و پارکهای شهرهای ایران دارای آبنما شده بودند.

آبنما و استخر در باغ‌های ایران یکی از ضروری‌ترین عناصر ایجاد باغ بوده‌است. استخر باغ‌های قدیمی دارای عمق زیاد و چندین فواره بوده‌اند از جمله استخر باغ بزرگ هزار جریب که در دوره صفویه در اصفهان احداث شد و پانصد فواره داشت.

در معماری ایران، نوع رایج آب‏نما در گذشته همان حوض با شکل هندسی در وسط خانه‏ها یا در باغ‏ها بود که یک یا چند فواره در محور میانی آن قرار می‏ گرفت. این حوض‏ در خانه‌ها معمولاً با سطح گسترده و کم‏ عمق علاوه بر القای زیبایی، باعث ایجاد رطوبت و تنظیم شرایط محیطی در اقلیم گرم و خشک می‏ شد. گونه خطی آب‏نما نیز در کانال‏ هایی جاری بود که در باغ‏ های ایرانی برای نمایش و هدایت آب مورد استفاده قرار می‏ گرفت و معمولاً حرکت آب در آنها همراه با فواره‏ های کوچک به تحرک آن می‏ افزود.

در معماری معاصر همزمان با مدرنیسم و تحولات بعد از آن، طراحی آب‏نماها نیز تحت تأثیر طراحی‏ های متنوع واقع می‏ شود و اشکال جدیدی به خود می‏ گیرد. بنابراین در دوران معاصر، انتخاب شاخص‏ ها در طراحی آب‏نما به نقش و ساختار جدید آنها وابسته است. علاوه بر توجه به نوع جا و مکان استقرار آب‏نما و سطحی که به خود اختصاص می‏ دهد، توجه به مقیاس انسانی نیز در برقراری ارتباط صمیمی با آب یکی از ضوابط طراحی خواهد بود. از طرفی پیشرفت‏ های تکنیکی در زمینه بازی‏های آبی به طراحان اجازه داده تا با طیف وسیعی از انتخاب فرم و شکل مواجه باشند.

تاثیر آبنما بر فضای شهری

آبنماها از لحاظ شاخص های بصری می تواند در منظرسازی محیط و ارتقای هویت آن موثر باشد بنابراین لازم است در طراحی این عنصر جاذب و با توجه به نقش آن در مراودات اجتماعی و زیباسازی شهر اصول و مبانی طراحی پیش بینی شود تا بتوان در ارتقای جایگاه فرهنگی . هنری و بصری آن در فضای شهری و ارزش نهادن به جایگاه آب در شهر همت گمارد.

وجود آب‌نما در میادین و بوستان‌ها با صدای آبی که ایجاد می‌کند علاوه‌بر افزودن بر زیبایی منظرشهری  در ایجاد آرامش و تلطیف هوا هم اثرگذار است مزایایی که استفاده از آب‌نما در میادین و بوستان‌ها دارد  موجب شده  از آن بیشتر در مراکز پرجمعیت شهرها و کلان شهرها استفاده شود .

در معماری ایران نوع رایج آب نما در گذشته همان حوض با شکل هندسی در وسط خانه ها یا در باغ ها بود که یک یا چند فواره در محور میانی آن قرار می گرفت . این حوض در خانه ها معمولا با سطح گسترده و کم عمق علاوه بر القلی زیبایی باعث ایجاد رطوبت و تنظیم شرایط محیطی در اقلیم گرم و خشک می شد . گونه خطی آب نما نیز در کانال هایی جاری بود که در باغ های ایرانی برای نمایش و هدایت آب مورد استفاده قرار می گرفت و معمولا حرکت آب در آنها همراه با فواره های کوچک به تحرک آن می افزود .

در معماری معاصر همزمان با مدرنیسم و تحولات بعد از آن طراحی آبنماها نیز تحت تاثیر طراحی های متنوع واقع می شود و اشکال جدیدی به خود می گیرد . بنابراین در دوران معاصر انتخاب شاخص ها در طراحی آبنما به نقش و ساختار جدید آن ها وابسته است . علاوه برتوجه به نوع جا و مکان استقرار آب نما و سطحی که به خود اختصاص می دهد توجه به مقیاس انسانی نیز در برقراری ارتباط صمیمی با آب یکی از ضوابط طراحی خواهد بود از طرفی پیشرفت های تکنیکی در زمینه بازی های آبی به طراحان اجازه داده تا با طیف وسیعی از انتخاب فرم و شکل مواجه باشند.

تاثیر آبنما بر فضای شهری