مقالات

طراحی دیوار سبز

طراحی دیوار سبز

امروزه با توجه به افزایش جمعیت و شهرنشینی در کشور های در حال توسعه، ارزش ملک بالا رفته و فضا برای طراحی پارک ها و محوطه های سبز کاهش یافته است. بدین منظور گرایش به ایجاد باغ های عمودی و نمای سبز ساختمانی ایده جالب و عام پسندی است.

همچنین نیاز جامعه انسانی این ضرورت را ایجاد می کند که معماری هماهنگ با طبیعت قدم بردارد و هر چند بیشتر در راستای احترام به محیط طبیعی عمل کند. اما لازم به ذکر است که با توجه به مزیت های باغ های سبز، نمی توان آنها را جایگزین بوستان ها قرار داد.

باغ های عمودی می توانند علاوه بر زیبایی و جذاب نمودن نمای ساختمان، تاثیرات مثبتی در زیست محیط، کاهش آلودگی، جلوگیری در اتلاف حرارتی جداره ها و تاثیرات مثبت بر روحیه افراد دارد. در ادامه می توان نتیجه گرفت که استفاده از دیوارهای سبز در ساختمان، موجب پایداری توسعه فضای سبز شهری و صرفه جویی در مصرف انرژی می گردد.

طراحی دیوار سبز در فضاهای کوچک

این دیوار زیبا درون خانه می‌ تواند نقش تابلو را ایفا کند! بماند که فواید حضور گیاهان در خانه برای هیچ‌ کس ناگفته نیست. این نکته را هم باید ذکر کرد که بهترین استفاده از دیوار سبز برای افرادی است که به گیاهان علاقه بسیاری دارند ولی فضای کوچک خانه‌ شان اجازه ورود گلدان‌ های بزرگ و مختلف را نمی‌ دهد. در این صورت دیوار سبز که فضایی را روی سطح زمین اشغال نمی‌ کند تنها مکان مناسب و نورگیری روی دیوار می‌ خواهد و مزاحم کسی هم نمی‌ شود.

بهترین گیاهان برای طراحی دیوار سبز کدامند؟

نکته مهمی که در انتخاب گیاهان در طراحی دیوار سبز وجود دارد استفاده از گونه‌هایی است که با شرایط محیط خود سازگار هستند. محیط مورد نظر می‌ تواند فضای داخلی خانه شما، نمای ساختمان یا دیواری باشد در گوشه‌ ای از حیاط خانه. به دلیل اینکه پوشش گیاهی در دیوار سبز وضعیتی متفاوت از حالت معمول خود دارد گیاهان باید حساسیت را کنار گذاشته و کمی روی پای خود بایستند! گیاهان مقاوم به خشکی وکم‌ آبی زندگی بهتری برای این شرایط دارند ودربین آنها هم ساکولنت‌ ها وکاکتوس ها بهترین انتخاب هستند.همچنین استفاده از گیاهان به عنوان یکی از عناصر سازنده محیط تأثیر بسزایی به لحاظ زیست محیطی در نقاط متراکم از جمعیت به همراه دارد، مانند:

ارتقاء عملکرد نمای ساختمان به لحاظ حرارتی و دمایی

پایین آوردن دمای فضاهای داخلی ساختمان و افزایش کیفیت هوا به دلیل جذب دی‌اکسید‌کربن هوا

مانع فیزیکی در برابر جریانهای هوایی و بارانها

بالا بردن سرانه و تعدد گونه های گیاهی

طراحی دیوار سبز

نکات تکمیلی در طراحی دیوار سبز

شما می‌ توانید دیوار سبز را در فضای داخلی خانه خود هم استفاده کنید. با این کار طراوت هوای تازه و شادابی گیاهان، انرژی خوبی به فضا می‌ بخشد. فراموش نکنید برای داشتن دیوار سبز درون خانه حتما از گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.

در انتخاب گیاهان نیز این نکته را هم در نظر بگیرید که گونه‌ هایی کاشته شوند که رشد زیادی نداشته باشند. در این صورت مجبور نیستید هر روز در حال چک کردن میزان رشدشان باشید. این نوع گیاهان ریشه‌ های کوچک‌ تری دارند که رشدشان هم کمتر است. در ضمن هرس هم در گیاهان کم‌ رشد حداقل است .برگ گیاهان روی دیوارها می‌تواند گرد و غبار و سایر آلاینده‌ ها را جذب و آلودگی محیط را کم کرده و همچنین میزان آلودگی صوتی را کاهش ‌دهد. در دیوار سبز گیاهان مدت طولانی‌ تری آب را روی سطح برگ‌ های خود نگه می‌ دارند.

طی فرآیند تعریق و تبخیر پوشش گیاهی می‌ تواند آب بیشتری به هوا اضافه کند و در نتیجه رطوبت محیط بیشتر شده و آب و هوا بسیار مطبوع می‌ شود. زمانی که شما تصمیم می‌ گیرید دیوار سبز را در قسمتی از حیاط خانه خود اجرا کنید بدون اینکه بدانید برای پرندگان، جانوران کوچک و حشرات آشیانه و زیستگاه فراهم می‌ کنید. در ضمن دیوار سبزی که گوشه‌ ای از نمای ساختمان یا حیاط خانه شما را زیبا کرده است علاوه بر اینکه سازه بنا را حفاظت می‌ کند ارزش ساختمان را هم بالا می‌ برد.