چگونگی طراحی المان های فضای شهری

چگونگی طراحی المان های فضای شهری

رشد روز افزون جمعیت ، بالا رفتن سطح آگاهی افراد و همچنین لزوم استاندارد سازی زندگی شهری بخصوص در کلانشهرها باعث شده است که افراد مسئول و دست اندرکار در فکر طراحی و زیبا سازی فضاهای شهری بیفتند.

المان ترکیب شکلهای هندسی و حجم ها به همراه تداعی خاطره ای خوش تاریخی پر افتخار یا ایجادحس خوبی ازنشاط و ارامش برای شهروندان است گاهی المان ها رادرقالب مجسمه ی شخصیتهای بزرگ تاریخی و گاهی به شکل نمادها و نشانه های یدیده ایم که برای لحظاتی ما را واداربه توقف و خیره شدن به خود کرده اند این تندیس ها دربیشتر موارد به نماد و نشانه ای برای محلی که درآن قرارگرفته اند تبدیل شده اند.

و همه شهروندان آن نقطه ازشهر را به آن نشانی می شناسند علاوه براین المان ها درصورت طراحی صحیح اصولی و جذاب میتوانند به یکی ازنمادهای شهرتبدیل و موجب جذب گردشگربه شهرها شوند و تامدتها درذهن مسافران و گردشگران باقی بمانند مهمترین اصل درطراحی و انتخاب فرم المان ها این است که تلاش شود تامفهوم موردنظر به طور غیرمستقیم به مخاطب القا شود و همچنین جذابیت کافی را داشته باشد به گونه ای که مخاطب و بیننده را به تفکر و تامل وادارد به این ترتیب پیام آن درذهن ها باقی می ماند .

اما ویژگی دیگر اینگونه نماد ها ایجاد یک فضای زیبا و یک اتمسفر هنری در سطح شهر ها میباشد که قسمتهای مختلف شهر ها را از حالت یکنواختی و تکراری شدن خارج مینماید.به هر بخش از شهر یک هویت و ویژگی خاص میبخشد.در کالبد شهر روح زندگی میدمد و مهمتر از همه اینها به محیط های شهری مقیاس زیستی و انسانی می بخشد.در فضایی که با هنر عجین شده  انسان راحت تر نفس میکشد چرا که هنر در خون هر انسان است و ناخودآگاه جذب عظمت و زیبایی میشود.

المان های  شهری كار مشترك مجسمه‌سازان، طراحان منظر و مبلمان شهری، برنامه‌ریزان و طراحان شهری است كه با حمایت و هدایت مدیران شهری انجام می‌پذیرد هر یك از این عوامل در این فرایند نقشی را بر عهده دارند. ساخت المان به وسیله هنرمند مجسمه‌ساز انجام میشود و سایر متخصصان در انتخاب مقیاس و مكان مناسب نقش دارند. هدف این همكاری آن است كه ضمن رعایت ملاحظات عملكردی بیشترین لذت بصری برای ناظر به وجود آید. المان تنها اثر حجمی زینت‌بخش میادین نیست، آثار حجمی متنوعی در فضاهای شهری استفاده می‌شوند كه اگرچه گاهی تشابه نزدیكی با مفهوم مجسمه دارند اما دارای هویت متمایز هستند. بهره‌برداری هوشمندانه از این آثار حجمی نیز می‌تواند در ارتقای كیفیت فضایی شهر موثر باشد.

طراحی المان شهری لازم است زیبا و دارای تعادلی پایدار باشد . این عناصر جذاب در شهر خودنمایی کرده و به نادی سمبلیک تبدیل می شوند . طراحی المان شهری در هر منطقه با توجه به ویژگی ها و هویت آن مکان صورت می گیرد .

کشور چین با فرهنگی کهن و تنوعی عظیم از سنن و رسوم انواع المان های شهری را در خود جای داده است یکی از این نمادهای سمبلیک در مرکز فرهنگی تیانجین در شرق چین نصب شده است این المان شهری عظیم از استیل ساخته شده است و ارتفاعی حدود 42 فوت دارد . این مجسمه به نام "ماه روی آب " توسط هنرمندی به نام "شانگ ژی ژو" طراحی شده است . این الهام خلاقانه از مفهوم ماه برگرفته از فرهنگ هنری چین باستان بوده و بیانگر عظمت سکوت و فریبندگی ماه است .

چگونگی طراحی المان های فضای شهری

 انواع المان های شهری:

المان ها خود به سه نوع تقسیم می شوند:نمایشی ،بیانی ،عملکردی که در زیل به طور خالصه به بیان ویژگی های هرنوع می پردازیم.

ویژگی های المان های نمایشی

 برخورداری از جنبه نمایشی،هنری ، زیبایی.

 عدم برخورداری از مفهومی خاص.

 دارای مخاطب خاص.

کاربرد کمتر در سطح شهر کاربرد بیشتر در نمایشگاه های هنری و گالری های نمایشی و ...

ویژگی های المان های بیانی

 با بیان مطلبی خاص طراحی می شوند

 بازگوکننده رویداد تاریخی ،فرهنگی و یا ویژگی های منطقه و مردم ان

 دارای مخاطب عام می باشد

 کاربرد گسترده تری در سطح شهر بخصوص میادین شهری و گره های شهری

ویژگی های المان های عملکردی:

 خلق فضا با استفاده از آرایه ها و عناصر بصری

 الزام به داشتن اطالعات ویژه از منطقه مذکور قبل از ایجاد چنین فضایی

 استفاده گسترده تری نسبت به المان های بیانی در سطح شهر

 دارای مخاطب بیشتر نسبت به المان های بیانی و نمایشی

 دارای سبک های بیشمار در هر شهر

درباره ما

آوالانچ با همفکــری و همکــاری تعدادی از ایده پردازان، طراحان در زمیـنه های فضـای سبز آماده ارائه خدماتی متفاوت در زمینه طراحـی و اجرای فضای سبز به دوستداران طبیعت میباشد.

تماس با ما

آدرس : میرداماد میدان مادر خیابان بهروز کوچه شریفی بعد از تقاطع آزیتا پلاک 1 واحد 9

تلفن : 02122224713 - 02122353305 - 02122279138

info[@]avalanchgarden.com

شبکه های اجتماعی

ما را دنبال کنید!

facebook  گوگل پلاس  instagram  pinterest  aparat  telegram