تاثیر و اهمیت گل و گیاه در سلامت

تاثیر و اهمیت گل و گیاه در سلامت

گل و گیاه‚ به عنوان یکی از شگفتی های خلقت از جنبه های مختلفی بر زندگی انسان تاثیر می گذارند. یکی از معجزات گل و گیاه ‚تاثیر بی نظیر آن در روان انسان است که جای بحث فراوان دارد. افرادی که در منازل خود حتی در آپارتمانهای کوچک خود‚ گل و گیاه نگهداری می کنند از روحیه متفاوتی نسبت به دیگران برخوردارند.

روانشناسان و روانپزشکان براین باور هستند که‚ افرادیکه با گل و گیاه سر و کار دارند‚ فشارهای کاری و محیطی و اضطراب های ناشی از آن کاهش پیدا می کند. لذا ‚توصیه میشود نسبت به تهیه گل و گیاه و یا گیاهان آپارتمانی (گلدان آپارتمانی) اقدام نموده تا به این صورت روحیه تان عوض شده و نگرش مثبت به زندگی پیدا کنید.

گل و گیاه باعث ایجاد حس نگرش مثبت به زندگی و آرامش و احساس شادی و رضایت و صمیمیت در افراد می شود . رنگ گل ها نکته بسیار پر اهمیتی هست به طوری که گل ها با رنگ ملایم صورتی .سفید . بنفش و..... حس شخص را به سوی احساسات آرام سوق داده و گل ها با رنگ های گرم و تند و قرمز .زرد . نارنجی . و .......حس او را به سوی هیجان و سرزندگی پیش می برد .

نقش گل در سلامت جسم

پروفسور جنت هاويلند جونز- روانشناس- از دانشگاه روگرز مي گويد: «نكته جالب توجه درباره نقش گل در سلامت روحي- رواني افراد آن است كه فرد با تماشا كردن به گل و لذت بردن از طراوت، رنگ و عطر زيباي آن مي تواند حالت روحي نامتعادل خود را تغيير داده و به حالت طبيعي بازگرداند؛ در واقع گل عاملي جهت تعديل رفتار در طول شبانه روز بوده و هر بار نگاه كردن به گل عاملي جهت ايجاد يك اتصال عصبي مثبت در مغز است.

گلھا علاوه بر سلامت روحی بر سلامت جسمی افراد نیز تأثیر گذارند. به ھر حال روح و جسم انسانھا از یکدیگر تأثیر میپذیرد به طوری که اگر روح آدمی در سلامت باشد بیماریھای جسمی او نیز سریعتر درمان میشود.گل ها مظهر پاکی اند و فطرت انسان را به سمت خوبی ها و زیباییها سوق می دهند . به اعتقاد پزشکان وجود گل و گیاه در منازل و در معرض دید هر چند کوچک هم باشند اما موجب سلامت جسمی اعضای خانواده و همچنین ایجاد صمیمیت بیشتر در روابط خانوادگی آنها میشود آنها گل ها را موجب باز شدن فکر و فضای عطر آگین شان را نیز موجب تلطیف روح انسانها دانسته و ادامه می دهند : اگر افراد افسرده هر هفته 20 دقیقه با گل و باغچه در ارتباط باشند خلق آنها تغییر یافته و شرایط روانی شان رو به بهبودی می رود در واقع ارتباط گرفتن با گل ها در سلامتی آنها معجزه می کند .

اساسا تأمل عمیق در مظاهر زیبای عظیم آفرینش در جسم و روح آدمی سه اثر بسیار بزرگ دارد.

الف- تماشای طبیعت سرسبز و اصولاً شگفتی‏های زیبای جهان هستی می‏تواند انسان را به نظاره زیبایی‏های نامحسوس رهنمون کند؛ به گونه‏ای که حقایقی چه به‌طور مستقیم و چه به‌طور غیرمستقیم برای انسان روشن خواهد گشت که حتی در احساس عظمت ملکوت درونی و ملکوت بیرونی ظاهر خواهد گشت، ولی متأسفانه چه اندک‏اند افرادی که قدرت گذشت از سطوح ظاهری درون و بیرون به اعماق حقایق و به قول افلاطون از سایه‏ها به واقعیات را بوده و از این راه به معرفت‏های والاتری در قلمرو درون ذات و برون ذات موفق شوند.

ب- غم‏ها را می‏زداید، به انسان آرامش و آسودگی خاصی می‏بخشد و او را شاد و خوشحال می‏کند.

ج- خداوند روح بشر را به گونه‏ای آفرید که استعداد بسیار گسترده‏ای دارد که بدون ارتباط با زیبایی‏ها، راکد و خنثی می‏گردد و در نتیجه روح تنها با کمیت و گسترش‏های مادی محض ارتباط پیدا می‏کند و خود را در قفس می‏بیند.

انسان وابسته و نیازمند طبیعت است و این نیاز به دلیل بالا بودن میزان اکسیژن در طبیعت و هماهنگی خارق العاده ی آن است و هر قدر در این زندگی ماشینی بیش تر پیش برود، این احساس نیاز و خلاء ناشی از آن بیش تر خودش را نشان خواهد داد. بنابراین می توان گفت که رفتن به آغوش طبیعت، پارک ها و تفریح گاه ها، انجام فعالیت های باغبانی وکشاورزی، می تواند به رشد هیجانی، جسمانی و روانی افراد، کاهش استرس های روانی و افزایش رضایت از زندگی و تحکیم کانون گرم خانوادگی،کمک بسیاری کند.

يافته ها نشان مي دهد، فضاسازي منزل يا محل كار بايد به گونه اي باشد كه گل و گياه به خوبي در معرض ديد افراد قرار گرفته و بخشي از فضاي منزل به اين مسأله اختصاص يابد. اين فضا مي تواند با استفاده از چند شاخه گل در گلدان، كاشتن گل در ايوان، پشت پنجره ها، كناره هاي اتاق و... ايجاد شود. استفاده از گل در ورودي منزل، اتاق نشيمن و اتاق خواب ضروري است، به ويژه در باره ورودي منزل به طور غيرمستقيم خوشامدگويي به ميهمانان را به همراه دارد... شاد باشيد.

تاثیر و اهمیت گل و گیاه در سلامت

درباره ما

آوالانچ با همفکــری و همکــاری تعدادی از ایده پردازان، طراحان در زمیـنه های فضـای سبز آماده ارائه خدماتی متفاوت در زمینه طراحـی و اجرای فضای سبز به دوستداران طبیعت میباشد.

تماس با ما

آدرس : میرداماد میدان مادر خیابان بهروز کوچه شریفی بعد از تقاطع آزیتا پلاک 1 واحد 9

تلفن : 02122224713 - 02122353305 - 02122279138

info[@]avalanchgarden.com

شبکه های اجتماعی

ما را دنبال کنید!

facebook  گوگل پلاس  instagram  pinterest  aparat  telegram