چگونه فضاهای عمومی منزل را به فضای سبز تبدیل کنیم

انواع لامپ در فضای سبز

فضای سبز یکی از ارکان اصلی تلطیف محیط است که با مدیریت مناسب می توان در ایجاد و نگهداری آن تلاش نمود. فضای سبز به عنوان ریه شهر ها عمل نموده که با افزایش فضای سبز می توان به  محیط زیست کمک کرد. در دنیای امروز ، فضاهای مستعد جهت احداث فضای سبز در حال کاهش و در قسمت هایی از شهرهای صنعتی، دیگر فضایی جهت احداث این مهم نیست. به همین جهت در بسیاری از شهر های صنعتی به خصوص تهران، با کاهش سرانه فضای سبز روبه رو هستیم که این امر هر سال رو به افزایش بوده و در آینده ای نه چندان دور حجم فضای سبز ثابت و جمعیت رو به افزایش خواهد بود.

پوشش سبز در بام ساختمان ها در کشورهای اروپایی و ایالات آمریکا رشد چشمگیری داشته که دلیل عمده اش علاوه بر مبحث زیبایی شناسی معماری به عواملی چون عایق سازی طبیعی ساختمان استفاده از فضای مرده بام جهت خلق فضای دلپذیر  و خلق سطوح چشم نواز پاسخگو است. تلفیق ساختار مصنوع با طبیعت و کمک به کاهش آلودگی های جوی و افزایش نسبت اکسیژن هوا و غیره می باشد. مزایای زیست محیطی انکار ناپذیر روف گاردن ها در زمینه کاهش آلودگی ها کاهش گازهای گلخانه ای جذب آلاینده ها . کاهش دمای محیط پیرامون و کاهش میزان مصرف انرژی . بارها و بارها توسط متخصصین و پژوهشگران مورد سنجش قرار گرفته است .

با طی همین روال چه بسا با هشدار های پیاپی نسبت به افزایش آلودگی هوا در فصول سرد سال برسیم، ولی با به کار بردن روش های نویین و بسیار کارآمد در زمینه کاشت گیاهان می توان سرانه فضای سبز را بالا برده و به این امر نیز کمک نمود.

یکی از این روش ها استفاده از کاشت عمودی است، به شیوه های متعدد می توان از این روش استفاده نمود، یکی از ساده ترین روش ها استفاده از گلجاهای ثابت در تراس منازل و یا نصب نمودن آن در پشت پنجره است، همچنین گلجا های آویزی نیز یکی دیگر از این نمونه فعالیت ها است که علاوه بر تلطیف هوا، به منظر شهری نیز زیبایی بسیار زیادی را می بخشد.

یکی از سیستم هایی که هم زیست و سازگار با فرایند اکوسیستم می باشد، روف گاردن است در سیستم های روف گاردن پتانسیل کاربردی زیادی نهفته است و بکار گیری این سیستم در شهرها به کارایی محیط می افزاید. همچنین روف گاردن ها به مساحت قابل ساخت یک پروژه درسایت افزوده و مکان های جدیدی برای اجتماع درون محیط شهری و گردش در فضای بیرون ازخانه را فراهم می آورند. از آنجا که پیشینیان در طول زمان از ویژگی این نوع بام بهره جسته انداستفاده از ان در محیط شهری ضمن جذب سرو صدا و خنک سازی با کاهش مصرف انرژی همراه است .

یکی دیگر از راه کار هایی که می توان در سطح خرد و در منازل انجام داد استفاده از کاشت عمودی است، به طوری که از دیوار های بلاستفاده اطراف ساختمان حداکثر استفاده را برده و ایجاد فضای سبز عمودی کرد. با استفاده از گلجاهای مناسب می توان فضای سبز بسیار زیبایی را احداث کرده و علاوه بر افزایش سرانه فضای سبز باعث از بین بردن زشتی دیوارها به خصوص دیوارهای بتنی نموده همچنین دید بصری مناسب تری نیز به شهر می دهیم.

روف گاردن ها بیش از بامهای سنتی هزینه بر می دارند چرا که آنها به مصالح و کار بیشتری جهت نصب سازی نیاز دارند اما با در نظر گرفتن صرفه جویی در مصرف انرژی که در فصول مختلف صورت می گیرد قیمت یک روف گاردن به قیمت پرداختی برای یک بام سنتی نزدیکتر می شود . فاکتور و عامل دیگری که باعث کاهش یافتن هزینه یک روف گاردن می شود این است که کاشت گیاهان می تواند عمر مفید یک سقف را افزایش بدهد .این بدان دلیل است که انرزی خورشیدی کمتری به مصالح موجود در سقف می رسد که تخریب ناشی از اشعه ماورابنفش را و هم چنین نوسانات دمایی روزانه را محدود می نماید و قرار داد مجدد برای ساخت و تعمیر مجدد نخواهیم داشت .

در بحت کلان و امور شهری نیز گلجاها سهم بسیار زیادی در افزایش حجم فضای سبز دارد، یکی از این روش ها که در سطوح شیب دار حاشیه خیابان ها استفاده می گردد استفاده از گلجا هایی است که با شیب مایل بر روی هم قرار گرفته و کاشت گل در آن انجام می گیرد.

روش کار در ایجاد فضای سبز عمودی بسیار ساده و کم هزینه است، یکی از مهم ترین عوامل در پایین آوردن هزینه ها در این روش بحث تملک زمین جهت ایجاد فضای سبز می باشد که در این جا نیاز به فضای زیادی نبوده و شهرداری ها می توانند با در دست داشتن ساختمان های تحت تملک و با ایجاد فضای سبز عمودی بر روی دیواره های آن سرانه فضای سبز را بدون استفاده از سطح، بالا برده و هزینه های گزاف خرید زمین را به صفر نزدیک کنند.

از دیگر مزایای فضای سبز عمودی جلوگیری از فرسایش خاک است، همچنین افزایش رطوبت هوا و تلطیف محیط و در نهایت کاهش آلودگی هوا است. از مزایای ثانویه این روش آن است که می تواند در مصرف برق نیز صرفه جویی کند، به طوری که دیواره های سبز مانند عایقی بر روی دیوارهای ما عمل می کنند که در اثر مصرف آب در فصول گرم سال باعث خنک شدن دیوارو فضای داخلی ساختمان می کنند و باعث جلوگیری از هدر رفت گرما در فصول سرد سال می شود.

درباره ما

آوالانچ با همفکــری و همکــاری تعدادی از ایده پردازان، طراحان در زمیـنه های فضـای سبز آماده ارائه خدماتی متفاوت در زمینه طراحـی و اجرای فضای سبز به دوستداران طبیعت میباشد.

تماس با ما

آدرس : میرداماد میدان مادر خیابان بهروز کوچه شریفی بعد از تقاطع آزیتا پلاک 1 واحد 9

تلفن : 02122224713 - 02122353305 - 02122279138

info[@]avalanchgarden.com

شبکه های اجتماعی

ما را دنبال کنید!

facebook  گوگل پلاس  instagram  pinterest  aparat  telegram