چگونه محوطه سازی کنیم

چگونه محوطه سازی کنیم

امروزه یکی از معضلات و مشکلات بشر آلودگی هوا می باشد و از راه های مقابله با این آلودگی توسعه و گسترش فضاهای سبز محلهای زندگی انسان است که افزایش فضای سبز یکی از این راه ها می باشد در علوم دانشگاهی امروزی به محوطه سازی (معماری منظر ) نیز گفته می شود. عبارت معماری منظر را می توان اینگونه معنا کرد که هر پیشه و حرفه ای که قصد آن طراحی و ساماندهی منظر باشد را معماری منظر گویند به زبان ساده معماری منظر تلفیقی از علوم مهندسی شهرسازی در کنار مهندسی معماری می باشد که به طراحی و فضاسازی محوطه باز می پردازد از دیگر ویژگی های معماری منظر بسط و گسترش ارتباط میان انسان و طبیعت القای زندگی و آرامش محیط به روح آدمی ترمیم و اصلاح فضای سبز آسیب دیده به دست آدمی و گسترش افق دید انسان به زیبایی بصری در محیط پیرامون خویش است.

به زبان ساده می توان محوطه سازی را چگونگی بکار بردن و جانمایی المان های مختلف مورد نیاز در یک فضا تعریف کرد. شاید در نگاه اول تصور این باشد که جدول بندی و مشخص کردن فضای سبز و راه ها تعریف مشخصی از محوطه سازی باشد، اما این چنین نیست و تمامی موارد بالا تنها اجزائی از عملیات پیچیده محوطه سازی می باشند .

بعنوان مثال در محوطه سازی یک شهرک مسکونی بایستی تمامی موارد وضوابط مباحث مختلف مسکن و شهرسازی در کنار طراحی زیبا وچیدمان مناسب بکار برده شود که از این موارد می توان به جانمایی نقاط امن، دسترسی های مختلف، فضا سازی های مناسب با جمعیت، و تراکم کلی فضا اشاره کرد.

محوطه سازی کاربرد بسیار گسترده ای در تمام انواع ساختمان ها دارد. محوطه سازی فضای سبز، محوطه سازی حیاط های مسکونی، محوطه سازی باغ، محوطه سازی ویلا و بسیاری موارد دیگر. حتی در بسیار موارد محوطه سازی می تواند آینده شغلی برخی اصناف مانند رستوران های فضای باز و تالار های پذیرایی را رقم بزند. برخلاف باور موجود در مورد راحتی محوطه سازی، طراحی محوطه سازی کاری بسیار پیچیده و زمان بر است و اجرای آن در کنار سلیقه خوب تخصص بالایی نیاز دارد. محوطه سازی غیر اصولی مساوی است با تخریب زودهنگام و آسیب های بعدی آن.

در محوطه سازی در بخش های مختلف عناصر با نیروهای دینامیکی و استاتیکی متفاوتی در کنار هم قرار میگیرند که هر کدام از آنها نیاز های متفاوتی برای زیر سازی دارند . ما در ابتدای شروع کار، کارشناسانی رو به محل پروژه اعزام کرده و اطلاعات مورد نیاز کارمان از قبیل ابعاد زمین، موقعیت نورگیری، جنس خاک و سایر عوامل موثر جمع آوری می کنیم.

با توجه به شرایط زمین و بنای شما و کارکرد مورد نیاز پیشنهادات اولیه راجب نحوه کار را ارائه می کنیم. در قدم بعد وارد فاز طراحی شده و طراحی منظر را انجام می دهیم. این پروسه شامل تهیه نقشه های اجرایی کف سازی ها، الحاقات عناصر معماری، تاسیسات آبیاری و نورپردازی و گیاهان می گردد.در مرحله اجرا ابتدا با پاکسازی زمین عرصه را برای فعالیت آماده کرده و سپس اقدام به تسطیح، خاکبرداری و خاکریزی می کنیم.

تقریبا همزمان با این مرحله کار کفسازی آغاز می گردد. در مرحله بعد الحاقات معماری نصب می شود و کار آماده سازی خاک برای کاشت گیاهان انجام می شود. که شامل زهکشی و تامین خاک مناسب گیاهان و کوددهی می گردد. بعد از آماده سازی خاک نوبت به کاشت گیاهان مورد نیاز می رسد که طبق اولویت در زمین کاشته می شود.

چگونه محوطه سازی کنیم

انواع محوطه سازی:

محوطه سازی عمومی: همانطور که از نامش پیداست محوطه ایست که برای عموم آزاد است و برای کاربردهای مختلف ایجاد می شود مانند محوطه پارک ها فضای سبز بیمارستان ها و اداره جات و ورودی ساختمان های تجاری میدان ها خیابان ها و غیره در این محوطه سازی ها به دلیل استفاده طیف زیادی از عموم استقامت تک تک مصالح لوازم و حتی پوشش گیاهی بسیار حائز اهمیت است .

محوطه سازی خصوصی: ایجاد یک محوطه با المان های خاص محوطه سازی جهت استفاده مالکان آن مانند محوطه و فضای سبز ویلا بام سبز و روف گاردن پاسیو و تراس محوطه سازی و فضای سبز برج باغ ها و مجتمع های مسکونی و غیره استفاده از مصالح و لوازم و گیاهان خاص و لوکس در این اماکن امکان پذیر بوده اما شرایط خاص نگهداری پس از احداث می بایست مورد توجه قرار گیرد.

نکات اجرایی محوطه سازی:

انتخاب خاک در محوطه سازی: در محوطه سازی ایجاد فضای سبز از اهمیت بسیاری برخوردار است و تنها عنصر زنده در این بخش نیز به حساب می آید. استفاده از خاک مناسب مهمترین و اولین بخش در حفاظت از فضای سبز احداثی می باشد برای مثال در اجرای فضای سبز در روف گاردن ها انتخاب خاک سبک و رطوبت گیر اولویت دارد .

مصالح ساختمانی در محوطه سازی: امروزه به دلیل افزایش ساخت و ساز در کشور ما و رونق ساختمان تنوع تولید در مصالح ساختمانی رشد سریعی داشته است لذا در انتخاب مصالح جهت اجرا با در نظر داشتن حس زیبایی شناسی می بایست به تغییرات مشخصات شیمیایی و فنی این مصالح در اثر گذشت زمان و عوامل جوی دقت شود . یکی از مهمترین مصالح مصرفی در محوطه سازی زهکش ها و ایزوله گرها می باشند که جزو مهمترین بخش زیر سازی محوطه در زمان احداث محسوب می شوند در بخش نگهداری محوطه پس از احداث ایجاد ساز و کار آبیاری مکانیزه اهم موارد است که با توجه به اقلیم خشک ایران پیش از پیش لازم است .همچنین انتخاب  نوع کودهای  شیمیایی هم در خور توجه است .

ساخت المان ها در محوطه سازی : در کنار توجه به مساحت و خواست کارفرما المانهای متفاوتی در محوطه سازی مورد استفاده می باشند که می توان به آلاچیق آبنما رواق  برکه استخر باربیکیو و غیره اشاره کرد. آنچه به عنوان محوطه سازی و معماری منظر عنوان می شود علم و تجربه ایست که تمدن های قبل از ما در این زمینه داشته اند.

درباره ما

آوالانچ با همفکــری و همکــاری تعدادی از ایده پردازان، طراحان در زمیـنه های فضـای سبز آماده ارائه خدماتی متفاوت در زمینه طراحـی و اجرای فضای سبز به دوستداران طبیعت میباشد.

تماس با ما

آدرس : میرداماد میدان مادر خیابان بهروز کوچه شریفی بعد از تقاطع آزیتا پلاک 1 واحد 9

تلفن : 02122224713 - 02122353305 - 02122279138

info[@]avalanchgarden.com

شبکه های اجتماعی

ما را دنبال کنید!

facebook  گوگل پلاس  instagram  pinterest  aparat  telegram