طراحی فضای سبز ویلا

محوطه سازی

محوطه سازی و فضای سبز حیاط ویلا فقط کاشت، هرس و آبیاری نیست بلکه ایجاد یه فضای جادویی است برای فارغ شدن از روزمرگی که ما رو دعوت می کنه به نشستن و تماشای زیبایی گل ها و استنشاق بوی چمن مرطوب و تفکر. که  منوط به یک طراحی زیبا و منحصر به فرد می باشد.

حال اگر به دنبال طراحی فضای سبز ویلا یا خانه خود هستید بد نیست بدانید طراحی این گونه فضا ها دارای یکسری اصول و قواعد است. اصول طراحی باغچه حیاط ، دستورالعمل‌های لازمی هستند که بهتر است هر طراح محوطه آن را مبنای خلق پلان‌های خود قرار دهد.

اصول طراحی باغچه حیاط و طراحی حیاط ویلایی مشخص کننده‌ی قواعدی هستند که برای تبدیل کردن طرح اولیه به طرح نهایی به کار می‌روند. تفاوت اصلی در طراحی باغچه حیاط و طراحی حیاط ویلایی در ابعاد و کاربری آن است. قاعدتاً طراحی باغچه حیاط بیشتر جنبه زیبایی و طراوت بخشیدن به محل سکونت دارد اما طراحی حیاط ویلایی یا محوطه سازی حیاط یکی از دو رکن اساسی طراحی ویلا یا باغ است.

برای طراحی باغچه حیاط مهم‌ترین اصلی که باید در نظر گرفت هارمونی ابعاد باغچه و فضای محوطه است. همچنین علاقه کارفرما به کاشت درختان مثمر یا غیر مثمر. درختان مثمر ( درخت میوه ) نیازمند رسیدگی و مراقبت بیشتری هستند و به دلیل طبیعتشان محل تجمع آفات و حشرات بیشتری نسبت به درختان غیر مثمر ( درخت غیر میوه ) خواهند بود. کاشت درخت مثمر یا غیر مثمر کاملاً سلیقه‌ای است و طراح محوطه فقط نقش مشاوره در امر طراحی باغچه حیاط را خواهد داشت. 

همچنین بسته به ابعاد حیاط و باغچه نوع درخت انتخاب می‌شود. به این دلیل که پس از گذشت چند سال با رشد درخت نمای ساختمان و میزان نورگیری ساختمان تحت تأثیر ابعاد درخت قرار می‌گیرد. به‌عنوان مثال درخت اکالیپتوس رشد بسیار سریعی دارد و در طراحی باغچه حیاط های کوچک و نزدیک به ساختمان استفاده نمی‌شود. برای مثال در طراحی باغچه حیاط های کوچک معمولاً بهترین گزینه یاس رونده است که علاوه بر زیبایی حداقل آسیب به جلوه بصری نمای ساختمان و میزان نورگیری ساختمان را وارد می‌کند. یکی دیگر از این اصول و قواعد توجه به اصول رنگ شناسی است . منظور از اصول رنگ شناسی ، به کارگیری درست و صحیح از رنگ ها در جای مناسب است . اگر می خواهید حیاطی جذاب داشته باشید خلاقیت حرف اول را می زند.

یکي از عناصر اصلي و حياتي در محوطه، وجود آب است كه قسمتي از آن منحصراً براي آبياري، حفاظت گياهان و بخش ديگر به منظور ايجاد وخلق زيبائي درطراحي مورد استفاده قرار مي گيرد طراحی آب نما در محوطه فضای سبز به شکلهای مختلف كه جنبه تزئيني داشته باشد، بستگي كامل به ذوق و سليقه طراح دارد.

ولي آنچه که مورد توجه است وجود و تأثير آب از لحاظ زيبائي و تنوع در محوطه فضای سبز، از قبيل تشيكل آب نماها حوض و حوضچه است. آب در حال حركت كه فرو مي ريزد قطره قطره مي چكد، موج مي زند، مي ريزد، يا مي پاشد، مي تواند بر جنبش و هيجان محوطه بيفزاید. فواره ها و آبنماها مي توانند به مقدارزيادي در خنك كردن هواي محل تأثير داشته باشد .

در طراحي فضاي سبز ، از گياهان به عنوان عناصر معماري مي توان استفاده كرد . اين عناصر ، همانند ديگر عناصري كه در طراحي به كار گرفته مي شوند، از ويژگي هاي بصري مانند: نقطه، خط، فرم، رنگ و بافت برخوردار هستند.

بايستي اين ويژگي ها براساس اصول زيبايي شناختي، يعني وحدت، ريتم، تناسب، تعادل ،توازن و مقياس چيده شوند تا بتوان به محيطی دلپذير دسترسي پيدا كرد.

نورپردازی در طراحی باغچه حیاط و طراحی حیاط ویلایی جز اصلی و غیرقابل چشم پوشی است. بسته به ابعاد محوطه از انواع مختلفی از المان‌های نورپردازی می‌توان استفاده کرد. نورپردازی در محوطه سازی حیاط و طراحی روف گاردن خود به دو بخش نورپردازی اصلی ( با هدف روشنایی ) و نورپردازی تزئینی تقسیم می‌شود .

 برای نورپردازی اصلی بهترین گزینه استفاده از چراغ پارکی و برای نورپردازی تزئینی بهترین گزینه در طراحی باغچه حیاط استفاده از چراغ‌های دفنی ( نورپردازی از زیر درخت ) است. همچنین استفاده از ترمووود و فایرپیت ( شومینه فضای باز ) می‌تواند جذابیت در محوطه سازی حیاط را دوچندان کند. استفاده از مبلمان در محوطه سازی حیاط باید به گونه‌ای انتخاب شود که در مقابل باد و باران مقاومت کافی را داشته باشد.

می‌توان در مواردی که بودجه کارفرما اجازه طراحی محوطه ویلایی و محوطه سازی حیاط لوکس‌تری را بدهد از انواع سایه بان چوبی استفاده کرد. در این صورت باید هم در نظر داشت که جنس چوب سایه بان چوبی حتماً ترمووود ( چوب حرارت دیده ) باشد. در غیر این صورت چوب طبیعی که فقط لایه نازکی از رنگ آکریلیک به روی آن است پس از مدت کوتاهی دچار پوسیدگی خواهد شد.

 

                    

درباره ما

آوالانچ با همفکــری و همکــاری تعدادی از ایده پردازان، طراحان در زمیـنه های فضـای سبز آماده ارائه خدماتی متفاوت در زمینه طراحـی و اجرای فضای سبز به دوستداران طبیعت میباشد.

تماس با ما

آدرس : میرداماد میدان مادر خیابان بهروز کوچه شریفی بعد از تقاطع آزیتا پلاک 1 واحد 9

تلفن : 02122224713 - 02122353305 - 02122279138

info[@]avalanchgarden.com

شبکه های اجتماعی

ما را دنبال کنید!

facebook  گوگل پلاس  instagram  pinterest  aparat  telegram