مقالات

انواع چوب و کاربرد آنها در دکوراسیون

انواع چوب و کاربرد آنها در دکوراسیون

چوب یکی از قدیمی‌ترین و ابتدایی‌ترین مصالح ساختمانی موجود در طبیعت است که بشر در طول تاریخ از آن بهره برده است. چوب تنها مصالح ساختمانی است که از منبع قابل تجدید بدست می‌آید و از مصالح خوبی برای مناطق زلزله خیز می‌باشد. استفاده از تزیینات چوبی راه و رسم خودش را دارد. برخی سفت هستند، گروهی نرم. نقش و شکل‌هایشان نیز با هم تفاوت دارد. به دلیل همین ویژگی‌ها هر چوبی را در دکوری ویژه استفاده می‌کنند.

این روزها مواد و اشیایی که با استفاده از متریال های مصنوعی ساخته و پرداخته شده اند، اغلب به عنوان رایج ترین و شیک ترین لوازم و ضروریات دکوراسیون منزل در آپارتمان های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از این مواد و وسایل که با مواد مصنوعی و بعضا شیمیایی تهیه شده اند و رواج کاربرد آنها به اندازه ای است که اغلب ما فراموش کرده ایم یکی از راه های رسیدن به آرامش در فضای منزل و کمک به تندرستی در کنار پیشگیری از بروز امراض مختلف، کاربرد عناصر طبیعی در محیط منزل است.

چوب ها به دلیل جلوه گرم و زیبایی که دارند و همچنین قابلیت پردازش ، برش ، خراطی ، سمباده خور بودن و ... طرفداران زیادی را در صنایع مختلف مخصوصا صنعت دکوراسیون به خود جلب کرده است. البته نابودی جنگل ها و منابع طبیعی در سراسر دنیا و بحران های اکوسیستمی باعث شده که در استفاده بی رویه از این محصول اجتناب گردد که البته این موضوع باعث گردیده که در صده اخیر این محصول به یک کالای لوکس نزد مصرف کنندگان تبدیل گردد. زیرا با توجه به قیمت رقابتی محصولات مشابه نظیر ام دی اف ، نئوپان ، پی وی سی و ... قیمت بسیار بالاتری دارد. اما طرفداران چوب مخصوصا در صنعت دکوراسیون داخلی بر این عقیده هستند که حسی طبیعی ای که چوب به خانه می آورد قابل قیاس با محصولات چوبی مصنوعی نمی باشد که در صورتی که مشکلاتی که در ساخت و پردازش چوب دارد را در نظر نگیریم تا حدودی استدلال بجایی می باشد.

چوب و سنگ دو پدیده ی طبیعی هستند که به علت قدمت به وجود آمدنشان برای اکثر علوم قابل مطالعه می باشد. مهندس ساختمان، چوب را فقط از نظر مصرف آن در صنعت ساختمان مورد مطالعه قرار می دهد. چوب هایی که در ساختمان مصرف دارند به دو دسته تقسیم می شوند. سوزنی برگ ها و پهن برگ ها. درختان سوزنی برگ مانند: سرو ـ کاج ـ سرخدار ـ نراد و درختان پهن برگ مانند: بلوط ـ اقاقیا ـ افرا ـ ممرز ـ توسکا ـ راش ـ چنار ـ صنوبر ـ بید و غیره.

انواع چوب :

1- چوب بلوط

چوب بلوط برای مبلمان‌ مدرن و کفپوش‌ جان می‌دهد. با دوام است و با رنگ‌های قرمز و طیف‌های مختلف سفید هم هماهنگی خوبی دارد. از این چوب برای الگوهای کلاسیک و مدرن در دکوراسیون داخلی استفاده می‌کنند. درختان بلوط عمری طولانی دارند که به 2000 سال نیز می رسد . این درختان در ایران نیز و در ناحیه رشته کوه های زاگرس و البرز یافت می شوند.این چوب با چگالی حدود 0/75 گرم بر سانتی متر مکعب از سختی و استحکام بالایی برخوردار است و به دلیل داشتن مقادیر تانن بالا در برابر حشرات و قارچ ها از مقاومت بالایی برخوردار است.

انواع چوب و کاربرد آنها در دکوراسیون

 2- چوب راش

این درخت که در ایران نیز یافت می شود درختیست سایه پسند و با شاخ و برگ زیاد که به رنگ کرم مایل به قرمز می باشد. این چوب نیمه سنگین و دارای بافتی همگن و تقریبا مقاوم در برابر حشرات و قارچ ها می باشد. در سطح این چوب دوک هایی وجود دارد که در عین زیبایی گاهی اوقات به عنوان عیب نیز تلقی می گردد. زیرا نجاران عقیده دارند که این دوک ها در هنگام رنگ سیاه می شوند. از این چوب بیشتر از همه در صنعت مبلمان استفاده می گردد و آن هم به خاطر بافت همگن و سختی مناسب آن است. در کارخانجات اشباع ، ساخت درب و پنجره و ... نیز کاربرد دارد.

چوب راش همه‌فن حریف است، دوام زیادی دارد و زیبا هم هست. رنگش معمولا زرد خامه‌ای یا قهوه‌ای مایل به زرد است که به محیط گرما و روشنی می‌دهد. از این چوب معمولا در دکوراسیون‌های مدرن استفاده می‌شود. انعطاف‌پذیر است و در مبلمان‌هایی که قرار است زیاد توی چشم باشند، استفاده می‌شود.

انواع چوب و کاربرد آنها در دکوراسیون

3- چوب کاج

چوب کاج ارزان است و تنوع فراوانی هم دارد. در تزیینات داخلی و برای دکور کردن از آن استفاده می‌شود. چوب کاج عطر خوبی به فضا می‌دهد و در عین حال برای طراحی فضاهای دنج و گرم مناسب است.

انواع چوب و کاربرد آنها در دکوراسیون

4- چوب گردو

چوب درخت گردو از جمله بهترین و مرغوب ترین چوب ها محسوب می شود. این چوب زیر بافت ، صیغل پذیر ، همگن ، رنگ پذیر و به رنگ قهوه ای تیره می باشد که طرح و نقش های زیبایی نیز دارد و همچنین دارای دوام بالایست. وزن مخصوص این چوب در حدود 0/6 تا 0/7 گرم در سانتی متر مکعب می باشد که به آن سختی متوسطی داده است. منظور از سختی میزان مقاومت آن در برابر نفوذ یک جسم خارجی است. چوب گردو به تزیینات مدرن داخلی و دکوراسیون رنگ قهوه‌ای قوی و پررنگ و لعابی می‌بخشد. این چوب ویژه و البته گران است که باعث می‌شود مبلمان شما فوق‌العاده به نظر رسیده و معمولا در دکورهای کلاسیک کاربرد دارد.

انواع چوب و کاربرد آنها در دکوراسیون

5- چوب افرا

چوب افرا به دو صورت نرم و سفت طبقه‌بندی می‌شود. هر دوی آنها از بیشتر انواع دیگر چوب‌ها راحت‌تر پاک و تمیز می‌شوند و در عین حال می توانند یک دکور ایده‌آل باشند که آن‌قدرها هم گران نیست. این درخت که در خاک های اسیدی رشد می کند در حنگل های ایران مخصوصا شمال کشور بسیار مشاهده می شود. رنگ چوب افرا سفید مایل به کرم تا قهوه ای روشن می باشد. این متریال مناسب برای صنایع کف پوش و روکش سازی ، تخته چند لایه و ... می باشد و قابلیت کنده کاری و ظریف کاری آن را برای مجسمه سازی ، مبلمان و خراطی مناسب می گرداند.

انواع چوب و کاربرد آنها در دکوراسیون

6- چوب روسی

در بازار ایران به هر نوع چوبی که به رنگ سفید باشد و از روسیه وارد شود چوب روسی می گویند که البته انواع گوناگونی مثل چوب نراد ، نوئل و انواع کاج ها دارد. مرغوب ترین و بهترین نوع این چوب ها که به چوب روسی معروف هست چوب نراد می باشد که راستار ، سبک و حتمال ترک خوردن کم در هنگام خشک شدن از ویژگی های آن می باشد. این چوب همچنین بسیار خوش کار و با قابلیت سمباده خوری ، پیچ خوری و میخ خوری بسیار عالی است که کاربرد های آن را در صنایع مختلف افزایش داده است.

انواع چوب و کاربرد آنها در دکوراسیون