مقالات

آشنایی با آماریلیس

آماریلیس

 

نام فارسی: آماریلیس

نام علمی: AMARYLLIS BELLADONNA

تیره - خانواده: AMARYLLIDACEAE  - پیاز

 

نام گیاه: آماریلیس - JERSEY LILY

مشخصات گیاه: آماریلیس گیاهی علفی و پیازدار است از خانواده  Amaryllidaceae که بومی آفریقای جنوبی میباشد. این گیاه امروزه در اکثر کشورهایی که آب و هوی مدیترانه ای دارند کاشته میشود.

گل: گلهای این گیاه در پاییز ظاهر شده و تا آخر زمستان بر روی شاخه ها میمانند. قطر گلها 13 سانتیمتر است و معمولا به رنگهای سفید و یا صورتی هستند. ارقام هیبرید به رنگهای کرم، قرمز،بنفش و زرد نیز دیده میشوند. گلها شیپوری شکل میباشند و در 2 نوع کم پر و پرپر میباشند. ارقام کم پر دارای 3 کاسبرگ و 3 گلبرگ میباشند.

مکان: گونه های وحشی این گیاه در قرن 18 برای اولین بار وارد اروپا شد . گونه های وحشی آماریلیس دارای گلهای کوچک بوده و تنوع رنگ کمی دارد و از آنها برای پرورش ارقام هیبرید که زیباتر بوده و گل های بزرگتری دارند استفاده میشود.

حداقل دمای مورد تحمل: دمای بین 10 تا 26 درجه ،دمایی مناسب است. این گیاه تا دمای -5 درجه را تحمل میکند ولی به طور کلی بهتر است در معرض سرما قرار نداشته باشد.

ازدیاد: تکثیر گیاه آماریلیس به 3 روش امکان پذیر است: 1- کاشت بذر: زمانی که کپسول های بذر آماده شدند باید سریعا کاشته شوند، در صورت نگهداری قدرت جوانه زنی را از دست میدهند . قبل از کاشت ، بذرها را به مدت 12 ساعت در آب قرار دهید وسپس در عمق 1 سانتیمتری بکارید. گیاه بعد از گذشت 3 سال به سن گلدهی میرسد. 2- جدا کردن پیازکهای جانبی- برش پیاز : در فصل پاییز بعد از زرد شدن برگها ، پیاز مادری را از خاک بیرون آورید و پیازکهایی که به اندازه 1/3 و یا 1/4 پیاز مادری میباشند را جدا کرده و بکارید. برای برش پیاز، اوایل تیر اقدام کنید. 3- کشت بافت .

خاک: خاک شنی ، ماسه ای، لومی، سبک و خوب زهکشی شده برای رشد این گیاه مناسب است.