مقالات

ساخت و اجرای آلاچیق

ساخت و اجرای آلاچیق

زندگی شهری و معماری های آن، خشونتی پنهان را به روح انسان منتقل میکند. انگار که شکل یکنواخت و خشک محیط براعصاب آدم آوار شده باشد. حتی اگر خانه ای زیبا داشته باشید، باز‌هم گاهی طرح های هندسی معماری مدرن و فشار اضلاع و مصالح ساخت دست بشر این حس خستگی را بر روحتان تحمیل خواهد کرد. یکی از مؤثرترین راه کارها برای رهایی از این عارضه ی ‌زندگی مدرن شهری، استفاده از یک آلاچیق زیبا  در یک فضایی دلنشین که  به واسطه آن  طبیعت  را به نظاره بنشینیم روح انسان را جلا می دهد.

آلاچیق به سازه ای گفته میشود که در محوطه حیاط یا باغ یا در کنار استخر و آبنما و یا در پشت بامها به منظور استراحت و استفاده از محیط ساخته میشود که نباید دیوار داشته باشد و حداقل روی یک سکوی نیم متری مرتفع تر از اطراف باشد تا استفاده کنندگان از آن به محیط اشراف داشته باشند و سقف داشته باشد

ادامه مطلب...

آب و تاثیر آن در کاهش حرارت و افزایش

 آب و تاثیر آن در کاهش حرارت و افزایش

آب ماده ای است که به فراوانی یافت می شود و به شکل های مختلفی همچون دریا ، باران ، رودخانه و… دیده می‌شود. با رشد جمعیت، منابع آب طبیعی در حال تمام شدن هستند و این مسئله ، سبب نگرانی بسیاری از کشورها در سراسر جهان شده است.

آب نوعی ماده مرکب است که از دو عنصر اکسیژن و هیدروژن ساخته شده است. آب را جزو دسته مخلوط‌ها طبقه‌بندی نمی‌کنند، چون خواص آب نه به خواص هیدروژن شبیه است و نه به خواص اکسیژن و این عنصر حیاتی نقش زیادی بر کاهش حرارت و افزایش رطوبت رسانی محیط را داراست .

انسان از گذشته هاي دور و از بدو پيدايش حيات با آن رابطه مستحكم دارد.

ادامه مطلب...

طراحی و ساخت فلاور باکس

طراحی و ساخت فلاور باکس

فضای سبز یکی از لطیف ترین گزینه های موجود حین طراحی داخلی است. استفاده از گیاهان در طراحی فضای داخلی و خارجی منزل یک انتخاب ایده آل و همه پسند است که محیط منزل را بسیار دلخواه تر و مطبوع تر خواهد ساخت. فلاورباکس یا همان باغچه به زبان خودمان، روشی برای سر و سامان دادن به فضای سبز است که می تواند درفضاهای  مختلفی به کار برده شود .

 یکی دیگر نام های فلاورباکس جعبه گل به اشکال گوناگون است. ما با طراحی و ساخت باغچه ای متحرک (پورتابل) جهت بالکن و تراس، معابر و مکانهایی که امکان ایجاد فضای سبز به راحتی امکان پذیر نمی باشد را با فلاورباکس جایگزین می نمائیم و مکانی زیبا و شیک با گل آرایی و کاشت درختچه های تزئینی، نورپردازی و آبیاری دستی و اتوماتیک انجام میدهیم تا مکان دل نشینی را برای خانواده و دیگران ایجاد نمائیم .

ادامه مطلب...

چگونه یک بالکن زیبا داشته باشیم؟

چگونه یک بالکن زیبا داشته باشیم؟

با آمدن فصل تابستان، رفتن به طبیعت و حس اجزای سبز و زیبا برای بسیاری از افراد شور و هیجان زیادی را به همراه دارد. استشمام عطر گل‌ها، سبزی تازه برگ‌های جوانه‌زده و کم‌کم رویش میوه‌های نوبرانه. چه خوب است اگر در لحظه‌های آرام خانه بنشینیم و از این خنکا لذت ببریم. امنیت خانه در دل طبیعت تجربه‌ای فراموش‌نشدنی است، پس حالا وقت آن رسیده که دستی به سر و روی بالکن خانه خود بکشید و از آن به شکل بهتری استفاده کنید. داشتن یک بالکن سرسبز و زیبا در میان آجرها و سنگ های  یک مجتمع آپارتمانی واقعاً یک نعمت است. اگر در یک آپارتمان کوچک زندگی می کنید و ناچار در مورد اندازه و تعداد وسایل خانه با احتیاط عمل می کنید، ایده های خلاقانه خود را صرف تزیین بالکن کنید و از داشتن یک بالکن زیبا و خاص لذت ببرید.

ادامه مطلب...

اصول نورپردازی در فضای سبز

اصول نورپردازی در فضای سبز

نور پردازی فضای سبز بر احساسات انسان نیز تاثیر بسیار خوبی دارد و باعث ایجاد حس آرامش می شود و تماشای صحنه های نورپردازی در فضای سبز برای انسان لذت بخش است نورپردازی در فضای سبز از فاصله های زیاد دیده می شود و اگر مناسب به نظر نیاید موجب آشفتگی انسان می گردد و طراحی مناسب با محیط اطراف می تواند برای زیبایی محیط تاثیر خوبی داشته باشد در آرامش شهری نورپردازی فضای سبز بر روشنایی و زیبایی چهره شهر نقش موثر دارند.

نور پردازی  در محوطه باعث زیبایی بصری در محیط شده و جلوه خاصی به منظر می دهد ولی باید دقت شود که از نورهای مناسب استفاده شود زیرا نور مستقیم و با شدت زیاد باعث آزار رساندن به ناظران می شود.

ادامه مطلب...

تاثیر آبنما بر فضای شهری

تاثیر آبنما بر فضای شهری

آبنما یکی از اجزای معماری ایرانی به ویژه در طرح باغ ایرانی بوده‌است. آبنماها در شهرها نمادی از رودها و نهرهای روان در دل دشت‌ها و جنگل‌ها هستند، همچنین آبنماها با ایجاد چشم‌اندازی زیبا همراه با آوای خوش فراز و فرود مایع زندگی انسان می‌توانند در یک لحظه تمام رفتارهای بد روانی را از دل و جان شهروندان و رهگذران زدوده و به جای آن سرخوشی  و شادی و آرامش را جایگزین خشم و اندوه و نگرانی و دلواپسی شهروندان و رهگذران نمایند، از این رو امروزه در سراسر پهنه بسیاری از شهرهای پیشرفته کشورهای دنیا آبنماهایی ساخته شده از برای ایجاد شور و شادی و آرامش شهروندان، در دهه‌های گذشته به ویژه از سالیان دهه‌های ۲۰ تا ۶۰ خورشیدی بیشتر میدان‌ها و پارکهای شهرهای ایران دارای آبنما شده بودند.

ادامه مطلب...

نحوه طراحی و اجرای آبنما

نحوه طراحی و اجرای آبنما

طراحی آبنما در تفریحگاه ها و محیط های عمومی بیرون و هم چنین در محوطه سازی ویلا در ایران به وفور به چشم می خورد. شما می توانید با قرار دادن یک آبنمای زیبا و خاص در فضاهای بیرون از منزل و حیاط منزل تان محیط های بیرون را به مکانی لذت بخش و ایده آل تبدیل کنید

یکی از اجزاهای مهم در معماری ایرانی آبنما ها هستند از آبنما ها در طراحی فضای بیرون باغ و ویلا ها استفاده می کنند و می توان آبنما و استخر را یکی از ضروری ترین عناصر باغ و یا ویلا دانست.

ادامه مطلب...

طراحی دیوار سبز

طراحی دیوار سبز

امروزه با توجه به افزایش جمعیت و شهرنشینی در کشور های در حال توسعه، ارزش ملک بالا رفته و فضا برای طراحی پارک ها و محوطه های سبز کاهش یافته است. بدین منظور گرایش به ایجاد باغ های عمودی و نمای سبز ساختمانی ایده جالب و عام پسندی است.

همچنین نیاز جامعه انسانی این ضرورت را ایجاد می کند که معماری هماهنگ با طبیعت قدم بردارد و هر چند بیشتر در راستای احترام به محیط طبیعی عمل کند. اما لازم به ذکر است که با توجه به مزیت های باغ های سبز، نمی توان آنها را جایگزین بوستان ها قرار داد.

ادامه مطلب...

آشنایی با انواع آبنماها

آشنایی با انواع آبنماها

با توجه به اینکه بشر از آبنما طبیعی ایده هایی گرفتند آرام آرام به این فکر افتادند که فواره هایی( آبفشان ) در آن به کار برند و باعث جذابیت بیشتر آبنما شوند.آبنما در مدت کوتاهی تغییرات بسیار زیادی در آنها رخ داد و با مخازنی که در بالا تر از محل ساخت آبنما قرار میدادند آب را با فشار زیادی از طریق لوله هایی که به آبنما میرفت روانه میساختد و رفته رفته در داخل آبنما مجسمه هایی از دلاورران و اشکالی از جانوران در آبنما یافت شد که با زیبایی آب از داخل دهان آنها خارج میشد.با گذشت زمان آبنما ها در داخل اماکن مذهبی و مساجد ساخته شد و برای در دسترس بودن آب و پاک شدن مردم قبل از ورود به اماکن مقدس استفاده شد.بعد ازمدتی باغها با آبنما زیبایی تزیین شد و در میادین شهر ها تعداد زیادی آبنما با اشکال مختلف ساخته شد که زیبایی شهر را دو چندان میکرد.

ادامه مطلب...

طراحی محیط و منظر در قرن بیستم

طراحی محیط و منظر در قرن بیستم

فرآيند شكل دهي به محيط همواره تحت تأثير نگرشهاي متفاوت نسبت به انسان،طبيعت و رابطه اين دو با هم قرار داشته و منجر به خلق انواع منظر شهري گرديده است. بررسي سابقه مداخله انسان در شكل دهي به محيط نشان دهنده تأثير دو گرايش متضاد "انسان همواره طبيعت" و "انسان حاكم بر طبيعت"است كه اولي حداقل تا قرن 16 ميلادي و دومي از بعداز آن بر اين فرآيند تسلط داشته‌اند. با آشكار شدن بحرانهاي محيطي قرن گذشته (Pepper,1996) ناشي از تسلط نگرش دوم، ديدگاه جديدي در حال شكل گيري است كه جنبه هايي از هر دو نگرش قبلي را شامل مي‌شود. در ديدگاه جديد انسان به جاي تقابل با طبيعت، با نيروهاي آن همراه مي‌شود و مجدداً قوانين آن را ارج مي‌نهد. اين نگرشي است به سوي طراحي منظر که  از تمركز بر خلق و سازماندهي مجموعه هاي كلان و عظيم به سوي طراحي هسته هاي شهري كوچكتر سوق مي‌دهد.

ادامه مطلب...