روف گاردن

روف گاردن یا بام سبز به فضای سبز پشت بام خانه ها، دفاتر اداری، هتل ها، رستوران ها و ... گفته می شود که هدف از ایجاد آن فراهم آوردن یک فضای سر سبز و دلنشین برای اعضا و ساکنین ساختمان یا هتل می باشد. اعضای ساختمان ی مشتریان رستوران و هتل می توانند از فضای سبز و دلنشین آن بهره برده و از لحظات خود لذت ببرند.

در یک روف گاردن علاوه بر فضای سبز می توان از مجموعه ای از المان های فضای سبز نظیر آلاچیق، آبنما، باربیکیو، آتشکده، مبلمان فضای سبز، برکه، دیوار سبز، تراس سبز و ... برای هر چه زیبا تر شدن محیط استفاده بهینه کرد.

روف گاردن علاوه بر ایجاد یک فضای مفرح و لوکس خانوادگی ، دارای مزایای اجتماعی و شهری نیز می باشد، که از جمله آنها می توان به ایجاد منظر شهری سبز و کاهش آلودگی، کاهش بار گرمایش، کاهش اثرات گرمایش و تغییرات آب و هوایی شهری، ایجاد محیطی سبز، زیبا و نیمه عمومی (مشاعی) برای ساکنین ساختمان و بالا بردن کیفیت زندگی، کاهش هزینه نگهداری از سقف، تصفیه هوا و کاهش CO2 هوا، بالا بردن طول عمر غشای بام، افزایش ارزش ملک و ... اشاره کرد.

روف گاردن علاوه بر فضای زیبا و مفرحی که برای ساکنین ساختمان ایجاد می کنند از نظر زیست محیطی نیز روف گاردن دارای مزایای بیشماری می باشد که می تواند جنبه مثبت عمومی و اجتماعی داشته باشد و سبب کاهش آلودگی و گرمای محیطی شود.

در واقع بر کسی پوشیده نیست که هدف اصلی از ایجاد روف گاردن (Roof Garden) ، ایجاد فضایی سبز و دلنشین در بام ساختمان می باشد، پس نتیجه می گیریم که بدون شک انتخاب گیاهان مناسب و سازگار با شرایط خاص پشت بام ها نظیر وزش بادهای تند ، گرما و تابش مستقیم نور خورشید، بارش باران و برف و ... بسیار مهم و حیاتی است.

استفاده از گیاهان مناسب در یک روف گاردن می تواند جلوه ای خاص به آن ببخشد و سرسبزی و دلنشینی آن را چند برابر نماید. گیاهان استفاده شده در روف گاردن و فضای سبز باید دارای مشخصه های خاصی باشند که در انتخاب آنها دقت و توجه لازم انجام شود.

براي طراحي يك روف گاردن شرايط اوليه محيط موردنظر مي بايست آماده گردد. اولين مورد در اين زمينه توجه به شرايط فيزيکي ساختمان وسايت هنگام احداث بام سبز خواهد بود. اينکه تا چه اندازه پروژه موردنظر در  يک ساختمان کاملا جديد و يا مرمت شده و قديمي ايجاد شده باشد چندين حالت مختلف درنظر گرفته مي شود.

طراحی روف گاردن

مشخصات فيزيکي روف گاردن که بايددر هنگام طراحي بدان توجه شود:

6-1- شيب:  شيب30-1 درجه براي جلو گيري از فرسايش و رانش خاک مناسب است و موجب  تثبيت خاک خواهد شد.  طول  بام از پشته  تا لبه بام بر روي (درصد رطوبت  خاک) اثر دارد. آب حاصل دراثر نيروي  موئينگي در داخل خاک مي ايستد اما فقط  تا فاصله  کوتاهي از خاک  رطوبت باقي مي ماند از اينرو مي توان گفت كه شرايط خشک تر ي در سمت بالاي بام وجود دارد.

6-2- جهت: جبهه شمالي و جنوبي بام  شرايط نور و گرمايي متفاوتي دارند.  همچنين  اگر بخشي  از بام  در سايه درختان يا ساختمان هاي ديگر باشد، پوشش گياهي به شکل متفاوتي رشد خواهد کرد. همچنين  مکانهايي در بام وجود دارد که ممكن است آب بيشتري مثلا از ساختمان هاي مجاور دريافت کنند و يا بعضي بخشها مثلا زيرطره ساختمان مجاور ممکن است آبي دريافت نکنند.  در هريک از موارد  استفاده از سنگريزه به شكل خشكه چين به جاي پوشش گياهي خشک  شده  زيباتر به نظر مي آيد، مگر آنکه قصد داشته باشيد  که با آبياري  آن قسمت را سبز نگهداريد.

-3- باد:  روف گاردن  نسبت  به بام هاي  ساخته شده  با مواد ديگر  در معرض خطر کمتري  نسبت  به توفان  قراردارد. تجارب  نشان داده  که بعد از يک توفان  سخت  در سوئد   روف گاردن تازه احداث  خسارت کمتري  نسبت  به ساير بام ها داشته است.  در جاهايي که باد زيادي مي وزد  نياز به استفاده از شبکه هاي  محافظي است که خوب  به بام  پيچ  شده باشند. اين پيچها مي بايست همراه با واشر  پلاستيکي باشند تا از ايجاد صدمه به لايه و عايق بام خودداري كنند.

 6-4- وزن:  طراح مي بايست قبل از نصب  روف گاردن  بايد  در مورد ميزان بار اضافي  که سازه مي تواند  تحمل کند اطلاع داشته باشد. يک لايه نازک بام سبز وزني معادل 50کيلوگرم بر مترمربع در زماني که  اشباع از  آب باشد دارد. نمونه هاي سبکتري نيز موجود است که با استفاده از پشم سنگ ايجاد مي شود. اين تركيب يک لايه با آن به جاي لايه خاک، وزني  معادل 35  کيلوگرم بر متر مربع را ميتواند تحمل کند. در مقايسه با اين موارد، استفاده از موزائيک مي تواند وزني حدود 37-33 کيلوگرم در هر متر مربع را به سازه ساختمان وارد آورد. اگر در ناحيه برف پيش بيني ميشود وزن برف را نيز بايد به آن اضافه کرد.

6-5- مصالح:  مصالح بخشي كليدي در طراحي يك  روف گاردن مي باشد. بر حسب شكل و نوع استفاده از بام لايه هاي مختلفي از مصالح به بام اضافه مي شود. اين مصالح برحسب نوع شركت تجاري نيز مي تواند تغيير كند ولي به طور كلي مي توان مصالح مشتركي كه در طراحي روف گاردن ها  مورد استفاده قرار مي گيرند را در موارد زير خلاصه كرد: 

الف- مواد ضد آب: اگر آب روي سقف بام بماند به ساختمان صدمه نمي زند. لايه  ساخته شده از مواد ضد آب تا قبل از آنکه از نظر فيزيکي تخريب شوند مي تواند محافظ ساختمان باشد. خاک  و پوشش گياهي از پوسته بام  درمقابل تاثيرات اشعه فوق بنفش محافظت مي کند.  البته  پوسته بام  بايد در وضعيت خوبي قبل از نصب روف گاردن باشد. استفاده از يک لايه پوشش قيري از نشت آب جلو گيري خواهد نمود.

ب- تثبيت کننده هاي ريشه : کشورهاي مختلف شيوه هاو قواعد مختلفي براي ساختن روف گاردن دارند. درآلمان يک لايه تثبيت کننده زير بام کار گذاشته مي شود تا ريشه نتواند به لايه آب بندي صدمه اي وارد آورد. تثبيت کننده ريشه به لايه زهکشي نيز کمک ميکند.

ج- لايه زهکشي :  دليل اصلي استفاده از لايه زهکشي در زير لاية خاک جلوگيري از فرسايش است .نوع پوشش گياهي در انتخاب زهكش موثر است. پوششهاي گياهي با عمق ريشه پايينتر نظير سدوم ها به آب كمتري نياز دارند و با شرايط خشک سازگارند. اگر آبياري و يا بارندگي بيش از حد معمول باشد باعث مي شود كه سدوم ها در آب  شناورشود و  در نتيجه صدمه خواهند ديد. عملکرد ديگر مواد زهکشي، ذخيره مقداري آب است. اين اثر زماني خيلي مهم مي شود که خشک بودن بام باتوجه به اقليم و شيب بام را هم در نظر داشته باشيم. مطلقا لازم نيست عمل زهکشي با يک لايه مجزا انجام پذيرد.

ایده های زیبا و خلاقانه روف گاردن:

طراحی روف گاردن - روف گاردن - اجرای روف گاردن - بام سبز - طراحی بام سبز - اجرای بام سبز

هزینه اجرای روف گاردن برای ساختمان های آپارتمانی بطور متوسط بین 2 تا 7 درصد به هزینه های ساخت آن ساختمان اضافه می کند در حالی که در فروش همان ساختمان وجود این فضا بیش از 10 درصد افزایش فروش را در پی خواهد داشت .  

نکته های اساسی در مورد طراحی واجرای روف گاردن

1 – فضای روف گاردن را باز نگه دارید

2 – رشد گیاهان و درختان بلند در روف گاردن

3 – کاشت گیاهان در روف گاردن

4 – انتخاب مبلمان برای روف گاردن

5 – ایجاد نقطه مرکزی در روف گاردن

6 – نورپردازی در روف گاردن

7 – استفاده از فضا به صورت عمودی در طراحی روف گاردن

8 – انتخاب کفپوش برای روف گاردن

9 – بازی با رنگ ها و انواع گیاهان در طراحی روف گاردن