تفاوت بام سبز و روف گاردن

محوطه سازی

يك بام سبز يك بام از يك ساختمان است كه قسمتي از آن و يا تمام آن بوسيله پوشش گياهي و خاك پوشيده شده است.

اصطلاح روف گارن به پوشش هاي صرفا سبز با متريال گياهي و زنده اطلاق مي شود چنين سقفهايي علاوه بر محاسبات سقفهاي معمولي و نيازهاي اوليه آن معمولا داراي لايه هاي مختلفي نظير يك محفظه ريشه گياهان، لايه زهكشي و سيستم هاي آبياري است.

ادامه مطلب...

فناوری دیوار سبز

فناوری دیوار سبز

دیوار سبز به معنای امروزی آن به  دیواری گفته می شود که به صورت سازه مستقل (ديوار مستقل) و یا بخشی از یک ساختمان، با پوشش گیاهی پوشانده شده باشد. دیوارهای سبز را میتوان در مقیاس های متفاوت، از خلق فضاهای کوچک خصوصی مانند دیواره ی حیاط ها و نمای بناهای کوتاه مرتبه گرفته تا مقیاس بزرگتر، سبز کردن نمای برج ها به کار برد. دیوار های سبز انواع مختلف، و مشخصات و وی‍‍‍ژگی های متفاوتی دارند که با توجه به فاکتورهایی چون نوع ساختمان، ارتفاع، آب و هوا، نوع گیاه بومي، بودجه تعریف شده و  غیره، برای پروژه ای خاص انتخاب می شود.

ادامه مطلب...

فاکتورهای موفقیت دیوار سبز

فاکتورهای موفقیت دیوار سبز

با توجه به نوین بودن فناوری دیوار های سبز، فاکتور هایی برای تضمین هر چه بیشتر موفقیت دیوار های سبز توسط محققین و کارشناسان جهاني شناسایی شده است. مهم ترین این فاکتور ها به شرح ذیل می باشد:

طراحی، سازه و اجرا - پوشش گیاهی - سيستم آبیاری - نگهداری و مراقب - طراحی، سازه و اجرا

هماهنگی و تعادل دیوار سبز با نما  و عملکرد عمومی ساختمان با تکیه بر حفظ ویژگی های بنیادی نمای ساختمان، به گونه ای که دیوار سبز به عنوان جزیی از طراحی ساختمان به شکلی صحیح و اصولی در نمای موجود ادغام شده و بخشی از کل ساختمان محسوب شود.

ادامه مطلب...

گیاهان مخصوص روف گاردن

گیاهان مخصوص روف گاردن

در مورداينكه ذكر شود چه دسته اي از گياهان مناسب كاشت در روف گاردن هاهستند كار دشوار و بعضا" اشتباهي مي باشد .بجز اقليم، مشخصات و اهداف پروژه كه مي تواند معياري براي گزينش گياهان باشد تكيه بر گياهان خاصي و ذكر آنكه اين گياهان بام سبزي هستد و ... كار دشوار و شايد اشتباهي باشد. اما بجاي تعيين و مرزبندي گونه هاي گياهي مي توان معيارهاي عمومي زير را در انتخاب گونه ها ذكر كرد.

ايمني: با اينكه در تجربيات خارجي گزارشات و مدارك چنداني از آسيبهاي حاصل از پرتاب شاخه هاي درختان و ريختن ضايعات گياهان ذكر نشده است و لي بايد در انتخاب و قرار گيري و پيش بيني برنامه هاي مديريتي چنين مسايلي بايد مد نظر قرار گيرد. ضمنا" بايد افزايش سرعت باد در ارتفاع مد نظر قرار گيرد.

ادامه مطلب...

مزایای دیوار سبز

مزایای دیوار سبز

با توجه به پیشینه ی تاریخی استفاده از خشت وگل در معماری ایران، پوشش خزه، گلسنگ و انواع گیاهان علفی بر روی بام بناهای مناطق مختلف کشور چون آذربایجان، گیلان ومازندران، بام های خانه های کوهستانی و روستاها به صورت سنتی و از دیر باز مشاهده می شود. نمونه بسیار بارز آن، خانه های روستای ماسوله است که در آن بام خانه های پایین تر به عنوان حیاط خانه های بالایی عمل می کنند. در شهر تهران نیز شاهد نمونه های پراکنده ای از بام ها و بالکن های سبز هستیم. تصویر گیاهان بالا رونده ای که نمای ساختمان ها را در شهر تهران و دیگر شهرها پوشانده باشد نیز تصویر بیگانه ای برای ما نیست.

ادامه مطلب...

آیا می شود در پشت‌بام‌ خانه‌مان باغبانی کنیم؟

آیا می شود در پشت‌بام‌ خانه‌مان باغبانی کنیم؟

بام سبز، بام ساختمانی است که تمام یا قسمتی از آن با گیاهانی که بر روی یک لایه ضد آب کاشته شده باشند، پوشانده شده است. این بام ممکن است شامل لایه‌های دیگر مانند حصار ریشه، زه‌کشی و یا سیستم آبیاری باشد. بام‌های سبز مدرن که از سیستم لایه‌های پیش ساخته تشکیل می‌شوند، نسبتا پدیده‌ای نو می‌باشند. این نوع بام‌ها در دهه 1960 در آلمان توسعه و به بسیاری از کشورهای اروپا گسترش یافتند. گرچه این بامها در شمال اروپا مانند کشورهای اسکاندیناوی، هلند واسکاتلند کاملا رواج داشت اما شکل مدرن و شهری آن در آلمان و آمریکا متولد شد. 

ادامه مطلب...

بهینه سازی مصرف انرژی ساختمان با استفاده از بام سبز

بهترین گیاهان برای استفاده در روف گاردن

تاثیر پوشش گیاهی در صرفه جویی مصرف انرژی ساختمانها امری انکار ناپذیر است. مقالۀ حاضر راهکارهای صرفه جویی در مصرف انرژی را از طریق استفاده از پوشش گیاهی مناسب ارائه می دهد. می توان مصارف انرژی های خانگی که عمدتاً صرف گرمایش و سرمایش هوای ساختمان میگردد را کاهش داد. این بحث به طور کلی در دو بخش روشهای کاهش مصرف انرژی در تابستان و زمستان مورد مطالعه قرار می گیرد.

ادامه مطلب...

تاریخچه دیوار سبز

تاریخچه دیوار سبز

اگر چه دیوار های سبز با مفهوم مدرن و معاصر شان به عنوان فناوری سبز، سابقه و قدمت بسیار کوتاهی دارند و هنوز در اکثر نقاط جهان دوران تجربی خود را طی می کنند، با این حال پوشش گیاهی بر روی بدنه ساختمان ها را نمی توان پدیده ای نوظهور تلقی کرد. پوشش گیاهی بر روی بدنه ساختمان ها، تاریخی به قدمت تاریخ معماری و استقرار مردم در خانه های دایمی دارد.

ادامه مطلب...

باغ صخره ای

باغ صخره ای

Rock garden design طراحی باغ صخره ای باغ صخره ای یکی از زیباترین سبک باغ ھایی است که در منظر سازی  به کار برده شده است . ھیچ کس نمی تواند ادعا کند که سازنده این سبک است زیرا تنھا و تنھا سازنده این سبک خالق توانا و زیبا دوست جھان است و این سبک تقلیدی آشکار از طبیعت است به ھمین دلیل است که این سبک باغسازی ھمه را به شوق می آورد و تحسین ھمه را بر می انگیزد البته اگر درست کار شود .

متاسفانه بعضی طراحان بی تجربه گمان می کنند می توانند با بھره گیری از سنگ ھای معدنی و گیاھان زینتی چیزی شبیه به باغ صخره ای بسازند اما این را من فقط شوخی ای می دانم با این سبک بی نظیر.

ادامه مطلب...

ضوابط و سیاست ها در اجرای روف گاردن

ضوابط و سیاست ها در اجرای روف گاردن

از آن جا که احداث روف گاردن در برنامه ريزي شهري بيشتر شهرهاي پيشرفته جهان به صورت يک دستورالعمل اجرايي در ساختمان سازي درآمده است، لزوم استفاده از انرژي هاي پاک و توجه به محيط زيست و ساکنان آن در گستره زماني نامحدود ضروري به نظر مي رسد. امروزه در آلمان بطور تخميني 10درصد از خانه ها داراي روف گاردند. درشهر توکيو  برنامه توکيو 2000 در آوريل 2001 وارد عمل شد. در اين برنامه  فضاي قابل استفاده ساختمان هاي جديد با متراژ بيش از 1000 متر مربع بايد داراي 20درصد فضاي سبز باشند. روف گاردن در برنامه ريزي شهري شمال آمريکا در جاهايي مثل شيکاگو، پرتلند، اورگن و تورنتو کانادا موثر بوده و در نظر گرفته مي شود. در شيکاگو جايي که 20000 فوت مربع روف گاردن دربالاي شهرداري آن قرار گرفته قانون ذخيره سازي انرژي شيکاگو در سال 2002 تصويب شد. 

ادامه مطلب...

درباره ما

آوالانچ با همفکــری و همکــاری تعدادی از ایده پردازان، طراحان در زمیـنه های فضـای سبز آماده ارائه خدماتی متفاوت در زمینه طراحـی و اجرای فضای سبز به دوستداران طبیعت میباشد.

تماس با ما

آدرس : میرداماد میدان مادر خیابان بهروز کوچه شریفی بعد از تقاطع آزیتا پلاک 1 واحد 9

تلفن : 02122224713 - 02122353305 - 02122279138

info[@]avalanchgarden.com

شبکه های اجتماعی

ما را دنبال کنید!

facebook  گوگل پلاس  instagram  pinterest  aparat  telegram